Warunki w Tatrach 20-22 maja

piątek, 20 maj 2016 07:19

W najbliższym czasie czekają nas słoneczne dni z przelotnymi opadami deszczu. Po ostatniej wiosennej niespodziance – opadzie śniegu – zagrożenie lawinowe wzrosło do „dwójki”.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty dzień maja. Wschód słońca miał miejsce o godzinie 4.50, od tego czasu pozostaje nam jeszcze 15 godzin i 33 minuty do nadejścia zmroku. W Tatrach nie odpuszcza zima. Ostatnio postanowiła o sobie przypomnieć, w wyższych partiach gór napotkamy więc świeżą, 15-30 centymetrową warstwę przewianego śniegu. Ze względu na panujące temperatury dodatnie – na szlakach jest bardzo mokro. Nasilenie roztopów nastąpi w najbliższych dniach, które zapowiadają się jako ciepłe, słoneczne, z niewielkimi tylko opadami deszczu.

Warunki na szlakach

Zgodnie z komunikatem TOPR obecnie w Tatrach panuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Dyżurny TOPR dodatkowo informuje, że „wskutek silnego wiatru zostały utworzone depozyty śniegu szczególnie w rejonie grani w depresjach oraz pod ścianami. Poruszanie powyżej 1700 m znacznie utrudnione. Na starym twardym śniegu zalega świeży śnieg 15 - 30 cm”. Miejmy to na uwadze.

Zgodnie z komunikatem turystycznym TPN obecnie w Tatrach panują zmienne (niekorzystne) warunki do uprawiania turystyki. W części reglowej Tatr szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Wysoki stan wody w potokach może miejscami utrudniać ich przejście. Powyżej górnej granicy lasu na większości szlaków nadal panują warunki typowo zimowe. Szlaki są przykryte cienką warstwą świeżego śniegu. Na północnych stokach, w żlebach i w miejscach zacienionych występuje ciągła pokrywa śniegu, w miejscach nasłonecznionych na szlakach leżą płaty starego śniegu. Szlaki w wyższych partiach są miejscami oblodzone, a śnieg jest twardy i zmrożony. Na czarnym szlaku między Rusinową Polaną, a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska. Od 25 kwietnia br. obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty dla uprawiania turystyki narciarskiej. Zamknięcie obowiązuje do kolejnego sezonu zimowego. Trasy narciarskie w kotłach: Goryczkowym i Gąsienicowym również są zamknięte dla narciarstwa.

Warunki pogodowe

- piątek, 20 maja

Pierwszy dzień weekendu słoneczny i „spokojny”. Czeka nas dziś do 8 godzin słońca, chmury w znacznej mierze odsłonią niebo (zachmurzenie umiarkowane, po południu narastające do 90%), po południu może wystąpić niewielki opad konwekcyjny (0.1 mm/12 h). W wyższych partiach gór wiejący z kierunku północnego wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie: 1017 hPa, będzie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wynosi 12 st. C. Na około 2000 m n.p.m. chłodniej, 4 st. C. „na plusie”. Zachód słońca: 20.23; termika: zimno i sucho.

- sobota, 21 maja

Kolejny dzień przyniesie znacznie mniej słońca (zachmurzenie duże, po południu do 100% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Uwaga, po godzinie 13 mogą wystąpić burze z intensywnymi opadami deszczu (choć synoptycy nie są zgodni co do prawdopodobieństwa, w związku z tym prognozy na temat możliwości wystąpienia opadów są sprzeczne). Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać 35 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura na około 1000 m n.p.m. wyniesie 14 st. C. W strefie wierzchołków gór aż 7 st. C. Zachód słońca: 20.24; termika: zimno i mokro.

- niedziela, 22 maja

Ostatni dzień weekendu z rozpogodzeniami (łączny czas nasłonecznienia do 8 godzin; zachmurzenie zmienne, narastające do 90% nieba). W ciągu dnia mogą wystąpić nieznaczne, przelotne opady deszczu (0.1 mm/12 h). Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, zacznie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 18 st. C. Na około 2000 m n.p.m. Az 11 st. C. Uwaga na roztopy! Zachód słońca: 20.26; termika: ciepło i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 20.05.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje synoptyków i prowadź własne obserwacje nieba pamiętając, że pogoda w Tatrach bywa wyjątkowo kapryśna, zwłaszcza wiosną. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować