Warunki w Tatrach 13-15 maja

piątek, 13 maj 2016 10:46

Czeka nas chłodny weekend, pełen ulewnych deszczy i uderzeń burzy. Na pewną poprawę aury możemy liczyć w niedzielę.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, trzynasty dzień maja. Przesądni uważają na siebie dwa razy bardziej, niż zwykle. Oby „pechowy” dzień okazał się dla was szczęśliwy w górach. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 4.59 i skończy swoją wędrówkę po niebie o 20.14. Obecnie w Tatrach obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego. W najbliższych dniach spodziewamy się intensywnych opadów deszczu i licznych uderzeń burzy. Nawet poprawa aury w niedzielę nie rozgoni chmur, które od piątku będą panować na tatrzańskim niebie.

Warunki na szlakach

W komunikacie dodatkowym TOPR na temat warunków lawinowych czytamy; „sporadycznie można spodziewać się samoczynnych zsuwów i małych lawin z ciężkiego, mokrego śniegu na bardzo stromych zboczach, zwłaszcza na wystawach nasłonecznionych”. TPN informuje, że obecnie na szlakach warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. Opady deszczu powodują, ze szlaki są mokre, śliskie i błotniste. Podwyższony stan wody w potokach i stawach może utrudniać przejście niektórych szlaków. Powyżej górnej granicy lasu na większości szlaków panuje zima. Na północnych stokach, w żlebach i w miejscach zacienionych jest ciągła pokrywa śniegu, który jest twardy, a miejscami występują oblodzenia. W miejscach nasłonecznionych są płaty śniegu, w ciągu dnia śnieg robi się grząski. Uwaga, na czarnym szlaku między Rusinową Polaną, a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. Uwaga, w wielu miejscach na terenie Parku trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Szczególne utrudnienia i błoto są w Dolinie Starorobociańskiej. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków pieszych i nartostrad

TPN w komunikacie turystycznym przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska.

Od 25 kwietnia br. obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty dla uprawiania turystyki narciarskiej. Zamknięcie obowiązuje do kolejnego sezonu zimowego. Trasy narciarskie w kotłach: Goryczkowym i Gąsienicowym również są już zamknięte dla narciarstwa.

Warunki pogodowe

- piątek, 13 maja

Na niebie od rana dużo chmur, z których od czasu do czasu pada deszcz (łączny czas nasłonecznienia 0 godz., zachmurzenie do 100% nieba). Po południu spodziewamy się burz, którym nadal będą towarzyszyć intensywne opady deszczu (suma opadów do 8 mm/12h). Wiejący z kierunków południowych wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie niskie, 995 Pa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1500 m n.p.m. wynosi 8 st. C. W strefie wierzchołków gór 1 st. C. Zachód słońca: 20.14; termika: zimno i mokro.

- sobota, 14 maja

Kolejny dzień weekendu podobnie „burzliwy”. Zachmurzenie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny. W ciągu dnia wystąpią burze i towarzyszące im ulewne deszcze (suma opadów nawet 11 mm/12 h). Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie: 998 hPa, będzie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wynosi 6 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 0 st. C. Zachód słońca: 20.15; termika; zimno i mokro.

- niedziela, 15 maja

Ostatni dzień weekendu będzie najbardziej korzystny pod względem pogodowym do wyjścia w góry, choć obfite deszcze z poprzednich dni na pewno sprawią, że szlaki będą śliskie i częściowo zalane wodą. W niedzielę nieco więcej słońca (łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin), zachmurzenie umiarkowane, narastające do dużego (90% nieba). W ciągu dnia mogą wystąpić wyłącznie przelotne już opady deszczu. Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać 45 km/h. Ciśnienie: 1010 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na około 1500 m n.p.m. wynosi 4 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. Zachód słońca 20.17; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 13.05.216 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje tych danych i bacznie obserwuj niebo pod kątem nagłych zmian pogodowych. Pomimo tego, że dziś 13. piątek, życzymy wam udanego weekendu, pełnego szczęścia!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować