Warunki w Tatrach 6-8 maja

piątek, 06 maj 2016 08:13

W polskiej części Tatr pokrywa śniegowa wciąż nie chce ustąpić, przy wierzchołkach gór, w żlebach i zacienionych miejscach mamy wciąż warunki zimowe. Uwaga na wiosenne burze!

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, szósty dzień maja. Wschód słońca miał miejsce nad Tatrami o 5.09. Zanim dzień ustąpi miejsca nocy minie jeszcze 14 godzin i 55 minut. Od rana pułap chmur przewija się na wysokości szczytów gór. Widoczność jest więc zachowana, choć od czasu do czasu obłoki spływają niżej. Przed nami typowo wiosenny weekend. Słońce i chmury będą toczyć wyrównaną walkę o panowanie na niebie. W niedzielę spodziewamy się popołudniowych burz.

Warunki na szlakach

Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego. W rozszerzeniu tych informacji na stronie TOPR czytamy: „Na stokach o wystawach północnych gdzie zalega jeszcze dużo mokrego ciężkiego śniegu może dojść do samoczynnego uwolnienia tzw. zsuwów oraz małych lawin, w szczególności na nastromieniu powyżej 40 stopni”. Zgodnie z komunikatem TPN, obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. Po ostatnich opadach deszczu szlaki dojściowe do schronisk oraz szlaki w partiach reglowych są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. W tej części Tatr miejscami można jeszcze spotkać płaty starego śniegu. Powyżej górnej granicy lasu nadal panuje pełnia zimy. W wyższych partiach Tatr śnieg znajdujący się w żlebach i miejscach zacienionych jest zmrożony i twardy. Miejscami śnieg jest zmrożony i twardy, a miejscami występują oblodzenia. Szlaki w tej części Tatr są słabo przetarte. Tatrzańskie stawy rozmarzają, wchodzenie na ich taflę grozi wpadnięciem do wody.

Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych i szczytowych Tatr jest mgła, która w znacznym stopniu ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie. Na czarnym szlaku między Rusinową Polaną, a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków pieszych i nartostrad

TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie parku są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska. Od 25 kwietnia br. obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty dla uprawiania turystyki narciarskiej. Zamknięcie obowiązuje do kolejnego sezonu zimowego. Nartostrady w kotłach: Goryczkowym i Gąsienicowym również są już zamknięte dla narciarstwa.

Warunki pogodowe

- piątek, 6 maja

Od rana w Tatrach dużo słońca. Choć w znacznej mierze zachmurzone niebo wydaje się nie ustępować promieniom słońca, to jednak ono przez większość dnia będzie królować na niebie (łączny czas nasłonecznienia do 9 godzin; zachmurzenie lokalnie do 80% nieba). Po południu mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach osiągnie około 40 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie dziś 11 st. C. W strefie wierzchołków gór 4 st. „na plusie”. Zachód słońca: 20.04. Termika: zimno i sucho.

- sobota, 7 maja

Kolejnego dnia weekendu większe zachmurzenie, z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin, zachmurzenie narastające do 90% nieba). Synoptycy przewidują wystąpienie nieznacznych, przelotnych opadów deszczu. Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać do 60 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 9 st. C. na 2000 m n.p.m. 1 st. C. Zachód słońca: 20.06; termika: zimno i mokro.

- niedziela, 8 maja

W niedzielę prze większość dnia na niebie panować będą chmury łączny czas nasłonecznieni a około 3 godzin, zachmurzenie 0% nieba). Po południu prognozowane są burze z intensywnymi opadami deszczu. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać około 35 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, nadal będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór 4 st. C. Zachód słońca: 20.07. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 06.05.2016 r. Wybierając się w góry musisz brać pod uwagę nagłe, niespodziewane załamanie pogody, uważnie śledzić niebo i rozwój chmur. Pogoda zachęca do wędrówek ale należy pamiętać, że wiosenna aura ma swoje specyficzne kaprysy, mogące objawić się trudnymi, zmiennymi warunkami i zaskakującymi uderzeniami burz. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować