Warunki w Tatrach na Majówkę

piątek, 29 kwiecień 2016 09:30

Niecierpliwie wyczekiwany długi weekend powoli staje się faktem. Lada chwila na Zakopiance i w górach zrobi się tłoczno. Jeżeli wybierasz się na szlak uważaj, mamy trzeci stopień zagrożenia lawinowego!

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 29. dzień kwietnia, rozpoczynamy wielką Majówkę. Światło dnia daje nam wiele czasu na wędrówkę. Słońce obudziło Tatry o godzinie 5.21 i nie opuści nieba do 19.54. Kolejne dni przyniosą wiele rozpogodzeń, choć na niebie przewijać będą się również chmury. Aura nieco pogorszy się od niedzieli, trwając tak również przez poniedziałek.

Zagrożenie lawinowe

Obecnie TOPR dla polskiej części Tatr ogłosił trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego (bez tendencji do zmian w ciągu najbliższych dni). Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Jeżeli nie posiadasz bardzo dużej wiedzy lawino znawczej i doświadczenia zimowego, unikaj szlaków o nastromieniu powyżej 30 stopni! W komunikacie TOPR Andrzej Marasek ostrzega, że na graniach i w ich pobliżu nagromadzony świeży śnieg w postaci zasp i nawisów często przekraczające 1m. W żlebach i pod ścianami depozyty śniegu przewiane przez wiatr. Bardzo zdradliwe warunki śniegowe. Tatrzańskie stawy rozmarzają, wchodzenie na ich taflę grozi wpadnięciem do wody.

Warunki

Zgodnie z informacją TPN, obecnie w Tatrach panują w znacznej mierzej niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia. W części reglowej Tatr w miejscach nasłonecznionych śnieg szybko się topi, przez co jest mokro i ślisko. W wyższych partiach dużo śniegu, jest on zmrożony i twardy, a miejscami przepadający, występują również oblodzenia. Szlaki w tej części Tatr są słabo przetarte lub założone są tylko pojedyncze ślady. Na czarnym szlaku między Rusinową Polaną, a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. UWAGA! Prognozy synoptyków nie są zgodne. Niektóre z nich, choć są w mniejszości, zapowiadają silny wiatr, w porywach nawet do 100 km/h. Należy brać pod uwagę również taką ewentualność.

Zamknięcia szlaków pieszych i narciarskich

TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska. Od 25 kwietnia obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty dla uprawiania turystyki narciarskiej. Zamknięcie obowiązuje do kolejnego sezonu zimowego.

Pogoda – piątek 29 kwietnia

Dziś w Tatrach zachmurzenie zmienne, lokalnie narastające do dużego, wiele rozpogodzeń (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin, zachmurzenie po południu do 90% nieba). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunków wschodnich wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 6 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. Zachód słońca: 19.54; termika: zimno i sucho.

Pogoda – sobota 30 kwietnia

Kolejny dzień weekendu również z zachmurzeniem zmiennym, narastającym do dużego (do 90% nieba). Na niebie zobaczymy mniej słońca (łączny czas nasłonecznienia 4-6 godzin). W ciągu dnia nie powinny wystąpić opady atmosferyczne. Wiejący z kierunków wschodnich wiatr może osiągać 20 km/h. Uwaga, niektóre prognozy wskazują na nagłe zrywy około 90 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 6 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. zachód słońca 19.55; termika: zimno i mokro.

Pogoda – niedziela 1 maja

W ciągu dnia zachmurzenie duże (do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin, widoczność ograniczona.) Synoptycy przewidują wystąpienie przelotnych opadów deszczu/śniegu. Wiejący z kierunków wschodnich wiatr w porywach może osiągać 10 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 9 st. C. Na około 2000 m n.p.m. spodziewamy się 2 st. C. Zachód słońca: 19.57; termika: zimno i mokro.

Pogoda – poniedziałek, wtorek 2-3 maja

Trudno prognozować pogodę dla Tatr na więcej niż trzy dni. Takie próby mają zwykle charakter spekulacyjny. Poniedziałek pod względem pogodowym nie powinien znacznie różnić się od niedzieli. Zachmurzenie duże, mgły i przelotne opady deszczu. We wtorek spodziewamy się już znacznie więcej przejaśnień. Nadal utrzyma się dość wysoka temperatura. Na wysokości około 2000 m n.p.m. oscylować będzie wokół zera st. C. Uwaga na wiatr, chwilami może osiągać w porywach około 50 km/h.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 29.04.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje synoptyków i zmiany stopnia zagrożenia lawinowego. Udanego wypoczynku!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować