Warunki w Tatrach 22-24 kwietnia

piątek, 22 kwiecień 2016 09:51

Wiosna panoszy się w Tatrach, ale nie dajmy się zwariować. Na wysokościach nadal panuje zima, przy graniach wciąż można trafić na depozyty śniegu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 22. dzień kwietnia. Słońce obudziło Tatry o godzinie 5.34 i ustąpi miejsca nocy po 14 godzinach i 8 minutach (zachód 19.43). Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego. Zgodnie z komunikatem TOPR, na ogół napotkamy dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. W przebiegu dnia, zwłaszcza na stokach nasłonecznionych, może występować lokalny wzrost zagrożenia lawinowego w związku ze wzrostem temperatury. W pobliżu grani, w żlebach oraz pod ścianami mogą występować depozyty przewianego śniegu.

TPN informuje, że w części reglowej Tatr warunki do uprawiania turystyki są dobre, jedynie w miejscach zacienionych szlaki są mokre i błotniste, a miejscami zalegają resztki zlodowaciałego śniegu. Na większości szlaków powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy. Przejścia są twarde, zamarznięte, miejscami oblodzone i w miejscach zacienionych takie pozostają przez cały dzień. Na nasłonecznionych szlakach w godzinach południowych śnieg jest grząski i przepadający. Na czarnym szlaku między Polaną Rusinową a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. Tatrzańskie stawy rozmarzają, wchodzenie na ich taflę grozi wpadnięciem do wody.

Zamknięcia szlaków

TPN informuje, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska

Zamknięcia nartostrad, tras i szlaków narciarskich

Trasa narciarska w Kotle Goryczkowym, nartostrada z Hali Goryczkowej do Kuźnic oraz wszystkie szlaki narciarskie w TPN, za wyjątkiem zjazdu z Rakonia do Wyżniej Chochołowskiej, są zamknięte z powodu braku pokrywy śnieżnej.

Warunki pogodowe

Piątek, 22 kwietnia od samego rana przywitał nas słoneczną pogodą. W ciągu dnia zachmurzenie małe, do 20% nieba. Widoczność dobra. Łączny czas nasłonecznienia 9-11 godzin. Nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1012 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na około 1000 m n.p.m. wynosi 9 st. C. Na wysokości wierzchołków gór 1 st. C. Zachód słońca: 19.43; termika: zimno i sucho.

Sobota, 23 kwietnia w pierwszej części dni zapowiada się dość pogodnie. Od godziny 11 zachmurzenie wzrośnie do dużego (90% nieba), pojawią się mgły, widoczność zmaleje (łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin); lokalnie spodziewamy się opadów deszczu, wyżej śnieg (suma opadu 0.5 mm/ 12 h). W nocy z soboty na niedzielę może przybyć do 20 cm świeżego śniegu. Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie 1007 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 7 st. C. W strefie wierzchołków gór -1 st. C. Zachód słońca: 19.45. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 24 kwietnia będzie pochmurna (łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny; zachmurzenie do 100% nieba, widoczność słaba, mgły). W ciągu dnia spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, na niższych wysokościach deszczu ze śniegiem (prognozowany opad może powiększyć warstwę białego puchu nawet o 40 cm). Wiejący z kierunków północnych silny wiatr w porywach może osiągać około 70 km/h. Ciśnienie: 1006 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 1 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -7 st. C. W związku z silnym wiatrem, temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa. Zachód słońca: 19.46; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 22.04.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje tych informacji i poszerzaj ich interpretację o obserwacje własne. Najlepszym dniem na wyjście w góry jest zdecydowanie piątek. W niedzielę… lepiej zostać w schronisku, przy ciepłym, gorzkim napoju. ;) Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować