Warunki w Tatrach 15-17 kwietnia

piątek, 15 kwiecień 2016 10:33

U stóp Tatr rozkwita wiosna. W najbliższych dniach pogoda będzie typowo kapryśna, jak przystało na tę porę roku. Będą chmury, słońce, przejaśnienia, przelotne opady deszczu i wiatr.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, piętnasty dzień miesiąca. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.48, zakończy swoją codzienną wędrówkę po niebie o 19.33. Od rana jest pogodnie, w rejonie Doliny Gąsienicowej przewijają się chmury, ale możemy liczyć dziś na liczne rozpogodzenia. Obecnie w polskiej części tatr obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. Z informacji dodatkowych TOPR dowiadujemy się, że za szczególnie niebezpieczne należy uznać miejsca pod ścianami i rejonie grani. Kolejne dni przyniosą kapryśną pogodę. Słońce będzie przeważać, ale spodziewamy się lokalnego zachmurzenia i przelotnych opadów deszczu. Na dużych wysokościach wciąż jest zimno. Temperatura oscyluje blisko 0 st. C. Uwaga, będzie wiał silny wiatr!

Zgodnie z komunikatem turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego, na szlakach napotkamy zmienne warunki. W części reglowej Tatr szlaki są mokre, śliskie i błotniste, miejscami zalegają resztki zlodowaciałego śniegu i lodu. Podwyższony stan wody w potokach może utrudniać przejście niektórych szlaków. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy. Pod warstwą świeżego śniegu szlaki są twarde, zamarznięte, miejscami występują oblodzenia. Uwaga! Na czarnym szlaku między Polaną Rusinową a Polaną pod Wołoszynem napotkamy utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Piątek, 15 kwietnia

W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane (40-50% nieba) i wiele przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Lokalnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu/śniegu. Wiatr umiarkowany, wiejący z kierunków zachodnich, w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1010 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 7 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -1 st. C. Zachód słońca: 19.33; termika: zimno i mokro.

Sobota, 16 kwietnia

Kolejny dzień weekendu z zachmurzeniem dużym (do 90% nieba), tym niemniej również możemy liczyć na przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Spodziewamy się przelotnych opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Uwaga, wiejący z kierunków południowych wiatr w porywach może osiągać nawet 70 km/h. Ciśnienie 1009 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór 3 st. C „na plusie”. Zachód słońca 19.34; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 17 kwietnia

Ostatni dzień weekendu również zachmurzony z rozpogodzeniami (chmury zakryją do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 6 h). Po południu możliwe opady deszczu. Wiejący z kierunków południowych wiatr nieco się jeszcze nasili – w porywach może osiągać 90-100 km/h. Ciśnienie: 1009 hPa, wieczorem zacznie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wyniesie 14 st. C. W strefie wierzchołków gór 5 st. C. Zachód słońca 19.36; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 15.04.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane konfrontując je z posiadanymi już informacjami. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować