Warunki w Tatrach 8-10 kwietnia

piątek, 08 kwiecień 2016 08:43

W ciągu najbliższych dni w Tatrach nie zobaczymy wiele słońca. Zapowiada się pochmurny, deszczowy i chwilami wietrzny weekend. W piątek i sobotę mogą wystąpić także burze.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, ósmy dzień miesiąca. Zza grubej kotary chmur słońce wyjrzało o godzinie 6.02. Zachód nastąpi o 19.22. Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego. W komunikacie dodatkowym TOPR czytamy informację, że zapowiadane opady deszczu pogorszą stabilność śniegu na wszystkich wystawach względem świata, spodziewamy się więc wzrostu stopnia zagrożenia lawinowego.

W Tatry zawitała wiosna. Pola krokusów rozkwitają w najlepsze. Nadchodzący weekend oszczędzi nam jednak słońca – wszystkie jego dni będą pochmurne -  tylko w niedzielę można spodziewać się nieco więcej przejaśnień. Piątek w dodatku będzie wietrzny, w sobotę mogą wystąpić burze. Całemu weekendowi będą towarzyszyć opady deszczu, czasem ulewne. Widoczność ograniczona.

Zgodnie z informację TPN, obecnie w Tatrach panują warunki są zmienne. Na większości szlaków prowadzących dolinami zalegają tylko resztki zlodowaciałego śniegu, jest za to sporo błota. W wyższych częściach regli śniegu i lodu jest nieco więcej. W wyższych partiach Tatr panuje pełnia zimy. Śnieg jest grząski i przepadający. Na czarnym szlaku między Polaną Rusinową a Polaną pod Wołoszynem są utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont); Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony ;Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska.

Piątek, 8 kwietnia

Pierwszy dzień weekendu serwuje nam zachmurzenie duże (80-100% nieba), łączny czas nasłonecznienia wyniesie do 2 godzin. Widoczność ograniczona. Spodziewamy się intensywnych opadów deszczu, w wyższych partiach deszczu ze śniegiem (łączna suma opadu do 8 mm/ 12 h). Ulewom mogą towarzyszyć burze. Wiejący z północnego wschodu wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h. Ciśnienie: 1005 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 12 st. C. W strefie wierzchołków gór około 5 st. C. Zachód słońca: 19.22; termika: zimno i mokro.

Sobota, 9 kwietnia

Kolejny dzień weekendu równie, a nawet bardziej pochmurny (zachmurzenie do 100% nieba; łączny czas nasłonecznienia 0 godzin). Mogą wystąpić burze z intensywnymi opadami deszczu (suma opadu atmosferycznego do 4 mm/ 12 h). Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie: 999 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości partii reglowych wynosi 8 st. C. Na około 2000 m n.p.m. tylko 2 st. C. Zachód słońca: 19.23. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 10 kwietnia

Ostatni dzień weekendu również nie będzie rozpieszczał pogodą. Zachmurzenie: 90-100% nieba , łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny. Niedziela również przyniesie opady, lecz już nie tak intensywne (suma do 1.5 mm/ 12 h). Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągnąć do 25 km/h. Ciśnienie: 1006 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 8 st. C. Na 2000 m n.p.m. spodziewamy się 1 st. C. Zachód słońca: 19.25; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków pogodowych została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 08.04.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować