Warunki w Tatrach 1-3 kwietnia

piątek, 01 kwiecień 2016 08:48

Tym razem czeka nas miła niespodzianka. Po wietrznym i raczej pochmurnym piątku czekają nas dwa dni pięknej, wiosennej, pełnej słońca pogody. Nic tylko jechać w Tatry!

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś pierwszy dzień kwietnia, Prima Aprilis. W tym artykule na temat pogody kłamać jednak nie będziemy, chcąc rzetelnie przygotować was na nadchodzący weekend. A ten zapowiada się fantastycznie. Najlepszym dniem na wyjście w góry, pod kątem warunków pogodowych będzie niedziela. Dziś słońce wstało o godzinie 6.16, choć szybko skryło się za chmurami, to nie opuści nieba do 19.11. Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. W informacjach dodatkowych komunikatu lawinowego czytamy „prognozowana wysoka temperatura będzie w dalszym ciągu wpływała negatywnie na stabilność pokrywy śnieżnej. Wzrost temperatury powoduje spadanie wielu małych lawin w postaci mokrych zsuwów. Zjawisko to występuje na stokach stromych i ekstremalnie stromych”. Mamy do czynienia z typową dla wiosny sytuacją – szczególnie niebezpieczne są stoki o wystawach południowych.

Zgodnie z komunikatem turystycznym TPN’u, obecnie w Tatrach panują zmienne warunki. Na większości szlaków prowadzących dolinami zalegają tylko resztki śniegu, jest za to sporo błota. W wyższych częściach regli część szlaków pokryta jest jeszcze śniegiem, część zlodowaciałym śniegiem i lodem. W wyższych partiach Tatr panuje pełnia zimy. Śnieg jest grząski, przepadający, a na graniach jest twardo, miejscami występują oblodzenia. Na czarnym szlaku między Polaną Rusinową a Polaną pod Wołoszynem są utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne podlegają zamknięciu od zmierzchu do świtu. Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska.

Piątek, 1 kwietnia

Dziś w Tatrach pokaże się niewiele słońca (zachmurzenie około 70% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). W ciągu dnia spodziewamy się przelotnych opadów śniegu, na niższych wysokości wystąpi słaba mżawka. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, będzie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 12 st. C. Na 2000 m n.p.m. 4 st. C. „na plusie”. Zachód słońca 19.11; termika: zimno i mokro.

Sobota, 2 kwietnia

Kolejny dzień weekendu bardziej pogodny – zachmurzenie do 40% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 11 godzin. W ciągu dnia nie powinno padać. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr powoli się uspokoi, w porywach osiągając maksymalnie 20 km/h. Ciśnienie 1025 hPa, zacznie ponownie spadać. Najwyższa temperatura jaką wskażą termometry na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 5 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. zachód słońca 19.12; termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 3 kwietnia

Ostatni dzień weekendu zdecydowanie najbardziej będzie sprzyjać górskim wędrówkom. Od rana czyste, bezchmurne niebo i dużo słońca (zachmurzenie do 10% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 12 godzin. Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura w strefie partii reglowych wyniesie 13 st. C. W strefie wierzchołków gór 4 st. C. Zachód słońca: 19.14. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 01.04.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować