Warunki w Tatrach na Święta Wielkanocne

piątek, 25 marzec 2016 08:45

Świąteczny weekend będzie pełen atrybutów wiosennej pogody. Temperatura wzrośnie, słońce będzie świecić, ale też nieodzownie czekają nas opady deszczu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, Wielki Piątek, dwudziesty piąty dzień marca. Rozpoczyna się świąteczny weekend, który wiele osób zaplanowało spędzić właśnie w górach. Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego, który nie powinien ulec zmianie. W informacjach dodatkowych dotyczących niebezpieczeństwa zejścia lawiny czytamy: „w wyższych partiach Tatr śniegi są rozmieszczone bardzo nierównomiernie. W depresjach, żlebach oraz pod ścianami mogą zalegać niebezpieczne depozyty śniegu przewianego wiatrem”. Trzeba to mieć na uwadze.

Zgodnie z informacją TPN, obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. Chodniki turystyczne pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którym szlaki mogą być błotniste. Część szlaków pokryta jest śniegiem, część zlodowaciałym śniegiem i lodem. W wyższych partiach Tatr panuje pełnia zimy. Część przejść nie jest przetarta, a ich przebieg jest niewidoczny, na niektórych szlakach założone są pojedyncze ślady. Na graniach śnieg jest twardy, miejscami oblodzony.

Na czarnym szlaku miedzy Polaną Rusinową a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa, Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska.

Piątek, 25 marca

Dziś w Tatrach zachmurzenie będzie wzrastać z biegiem dnia, czeka nas jednak wiele rozpogodzeń (zachmurzenie umiarkowane 70-80% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 6 godzin). W ciągu dnia nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z północnego zachodu łagodny wiatr, w porywach nie będzie przekraczał 15 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, będzie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 3 st. C. Na około 2000 m n.p.m. nadal mroźno -5 st. C. Zachód słońca: 18.01. Termika: mroźno i sucho.

Sobota, 26 marca

Wielka Sobota nie będzie należeć do dni słonecznych. Od rana w Tatrach dużo chmur (zachmurzenie 80% nieba, łączny czas nasłonecznienia 1 godzina). Synoptycy zapowiadają przelotne opady deszczu, na większych wysokościach śniegu (suma opadu do 5 mm/12 h). Wiejący z północnego zachodu wiatr nabierze na sile, w porywach osiągając około 40 km/h. Ciśnienie: 1016 hPa, zacznie powoli spadać. Temperatura zacznie rosnąć. Na wysokości około 1000 n.p.m. termometry wskażą 4 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Zachód słońca: 18.02. Termika: mroźno i mokro. Uwaga, w nocy z 26 na 27 marca przestawiamy zegarki o godzinę do przodu.

Niedziela, 27 marca

W niedzielę Wielkanocną w Tatry powróci słońca (zachmurzenie 0% nieba – bezchmurnie, łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin). Tego dnia nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego wschodu wiatr w porywach będzie osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości partii reglowych będzie wynosić 5 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 s. C. Zachód słońca: 19.04. Termika: mroźno i sucho.

Poniedziałek, 28 marca

Poniedziałek Wielkanocny, czyli w tzw. Lany Poniedziałek w Tatrach wzrośnie zachmurzenie (lokalnie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Mogą wystąpić przelotne opady deszczu i śniegu. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach nie powinien przekraczać 20 km/h. Ciśnienie: 1013 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 6 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: 19.05; termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 25.03.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje tych informacji. Wesołych Świąt!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować