Dwudniowa akcja ratunkowa: turyści nocowali na Orlej Perci

poniedziałek, 21 marzec 2016 12:58

Skomplikowana akcja ratunkowa miała miejsce w piątek i sobotę. TOPR dwa dni starał się sprowadzić turystów, którzy utknęli w trudnym terenie w rejonie Kozich Czub.

Akcja ratunkowa na Orlej Perci

W piątek wieczorem, tuż po godzinie 19 do TOPR dotarła informacja od czwórki turystów, którzy znaleźli się w eksponowanym terenie, jak sami twierdzili, gdzieś przed Kozim Wierchem. Nie potrafili oni samodzielnie wejść na jego wierzchołek ani znaleźć jakiejkolwiek innej, bezpiecznej ścieżki. Ze schroniska w Pięciu Stawach wyruszył ratownik, w celu zlokalizowania turystów - niestety bezskutecznie. Wobec tego z Zakopanego w rejon Pięciu Stawów wyruszyło 6 ratowników. Po 21 turyści podali swoje dane GPS. Dzięki temu ustalono, że znajdują się w rejonie Kozich Czub. Okazało się, że poszukiwani posiadają także sprzęt biwakowy, w tym namiot. Jako że bardzo pogorszyła się pogoda - nadeszła mgła, zaczął wiać wiatr, padać śnieg - ratownicy poprosili ich o powrót na grań po śladach i założenie tam biwaku. Toprowcy, którzy dotarli do Pięciu Stawów, przenocowali w schronisku.

Rano akcja była kontynuowana, ponieważ turyści nie zdecydowali się samodzielnie schodzić na Kozią Przełęcz. Ratownicy dotarli do nich o 11:15. Zaporęczowano drogę zejściową i sprowadzono całych i zdrowych turystów do schroniska.

Krzysztof Barcik

Fot. P. Konopka / TOPR

Oceń ten artykuł
4.85
13
Zaloguj się, by skomentować