Warunki w Tatrach 18-20 marca

piątek, 18 marzec 2016 07:20

Najbliższe dni w Tatrach zapowiadają się obiecująco. Na niebie dominować będzie słońce i choć zbliża się wiosna, to sympatycy białego szaleństwa będą zadowoleni – warunki są nadal zimowe.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, osiemnasty dzień marca. Za trzy dni rozpocznie się kalendarzowa wiosna, w Tatrach czas przejścia pór roku liczy się jednak inaczej. Tu wciąż panują warunki zimowe. Wschód słońca obudził dziś góry o godzinie 5.46. Po całym dniu intensywnego operowania na niebie, odda wartę księżycowi o godzinie 17.50. Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. W informacjach dodatkowych komunikatu czytamy: „wierzchnia warstwa śniegu z ostatniego opadu uległa stabilizacji. W górnych partiach Tatr zalega znaczna warstwa kopnego śniegu. W skutek wiatru wiejącego z kierunku N i NE w rejonie grani utworzył znaczne depozyty na zawietrznej. Za szczególnie niebezpieczne należy uznać nagromadzone depozyty śniegu w rejonie grani oraz pod ścianami. Uwaga na nawisy śnieżne”.

Jak podaje TPN w komunikacie turystycznym, w Tatry” wróciła zima”. Szlaki w części reglowej są przetarte i tylko miejscami pod świeżym śniegiem mogą występować oblodzenia. W wyższych partiach Tatr część szlaków nie jest przetarta, a ich przebieg jest niewidoczny, na niektórych szlakach założone są pojedyncze ślady. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe oraz używanie sprzętu zimowego (czekan, raki, kask, zestaw lawinowy), a na niektórych szlakach nawet sprzętu taternickiego ( lina, uprząż, kask i używanie asekuracji). Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: 1. Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku, Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska.

Piątek, 18 marca

Piękny słoneczny dzień (zachmurzenie do 30% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 9 h). Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunku północno zachodniego wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h (co znacznie obniża temperaturę odczuwalną). Ciśnienie: 1013 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 5 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -3 st. C. Zachód słońca: 17.50; termika: mroźno i sucho.

Sobota, 19 marca

Na niebie więcej chmur, z licznymi przejaśnieniami (zachmurzenie do 50% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Padać nie powinno. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi -2 st. C. W strefie wierzchołków gór -10 st. C. W połączeniu z dość silnym wiatrem temperatura, którą odczujemy będzie bardzo niska. Zachód słońca: 17.52. termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 20 marca

Ostatni dzień weekendu z zachmurzeniem umiarkowanym, wiele przejaśnień (chmury zajmą do 70% nieba, łączny czas nasłonecznienia około 7 godzin). W niedzielę również nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać 40 m/h. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w strefie reglowej wynosi 2 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -6 st. C. Zachód słońca 17.53. Termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 18.03.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualny stopień zagrożenia lawinowego i najbardziej aktualne informacje. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować