Warunki w Tatrach 11-13 marca

piątek, 11 marzec 2016 07:31

W pogodzie czuć subtelną zmianę. Nie było jeszcze konkretnej zimy, a już wyczuwamy znaki zapowiadające wiosnę. Zgodnie z przysłowiem „w marcu jak w garncu”, w weekend aura nie będzie spokojna.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, jedenasty dzień marca. Wschód słońca miał miejsce o 6.01 i przez kolejne jedenaście godzin i trzydzieści osiem minut będzie towarzyszyć nam jasność. Mamy już więc całkiem sporo czasu na wędrówki w świetle dnia. Na chwilę obecną w Tatrach Polskich od wysokości 1800 m n.p.m. obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. Przed nami weekend w którym wiele będzie się działo: od opadów deszczu i śniegu, przez nieśmiałe przejaśnienia aż po silnie wiejący wiatr.

Zgodnie z informacją komunikatu TPN, obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk na znacznych odcinkach nie ma już śniegu, szlaki w godzinach rannych są przymarznięte, w godzinach południowych błotniste. Na wyżej położonych odcinkach szlaków leży twardy, zlodowaciały śnieg. Na bardziej stromych podejściach szlaki są oblodzone i tam zalecamy używanie raków. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy. Większość szlaków jest zawiana i nieprzetarta, a ich przebieg jest niewidoczny, na niektórych szlakach założone są pojedyncze ślady. Śnieg miejscami jest przepadający i w wielu miejscach potworzyły się zaspy.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa, Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Przysłop Miętusi.

Piątek, 11 marca

Dziś w Tatrach mglisty poranek, w ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane (ok 50% nieba), łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin. Po południu pojawią się przelotne opady deszczu, na wyższych wysokościach ziarnistego śniegu. Wiejący z północnego-wschodu wiatr w porywach może osiągać do 30 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 3 st. C. w strefie wierzchołków gór -4 st. C. Zachód słońca: 17.39, termika: mroźno i mokro.

Sobota, 12 marca

Kolejny dzień weekendu również rozpocznie się mgliście, pułap chmur kończyć się będzie w okolicy 2 km więc jest szansa na zobaczenie zjawiska „morza mgieł”. Tym niemniej do wysokości 2000 m n.p.m. będzie pochmurno (zachmurzenie ok. 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). W ciągu dnia spodziewamy się wystąpienia opadów deszczu, na większych wysokościach śniegu (suma opadów atmosferycznych do 2 mm/ 12 h). Wiejący z północnego wschodu wiatr w porywach może osiągać do 25 km/h. Ciśnienie: 1024 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 1 st. C. w strefie wierzchołków gór mroźno: -6 st. C. zachód słońca: 17.40, termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 13 marca

Ostatni dzień weekendu niesie nadzieję na poprawę aury, spodziewamy się jednak, że w Tatry wróci silny wiatr. Zachmurzenie zmienne, do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia około 2 godzin. Spodziewamy się wystąpienia opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiejący z północnego wschodu wiatr w porywach może osiągać ok. 80 km/h. Ciśnienie: 1028 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 1 st. C. Na 2000 m n.p.m. -6 st. C. Zachód słońca: 17.42, termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 11 marca 2016 roku. Wybierając się w góry zawsze dodatkowo sprawdzaj aktualizację tych danych i śledź zmiany stopnia zagrożenia lawinowego. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot.Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować