Warunki w Tatrach 4-6 marca

piątek, 04 marzec 2016 07:46

Pierwszy weekend marca. Temperatura będzie oscylować wokół zera. Na niebie pojawi się sporo chmur, z szansą na przejaśnienia. Będzie mocno wiało.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, czwarty dzień marca. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 6.15 i opuści niebo po ponad 11 godzinach, o 17.28. Obecnie w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. W komunikacie dodatkowym TOPR czytamy: „W górnych partiach Tatr zalega gruba warstwa świeżego kopnego śniegu co znacznie utrudnia poruszanie. Pokrywa śnieżna na ogół dobrze związana. Depozyty śniegu szczególnie w depresjach i pod ścianami, na graniach wiatr utworzył nawisy śnieżne. Powolna stabilizacja pokrywy śnieżnej”.

Zgodnie z komunikatem turystycznym TPN, obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W niższych partiach, w dolinach i na na szlakach dojściowych do schronisk pod cienką warstwą śniegu występują oblodzenia, a miejscami szlaki są błotniste. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy. Większość szlaków jest zawiana i nieprzetarta, a ich przebieg jest niewidoczny, co utrudnia orientację w terenie. Na niektórych szlakach założone są pojedyncze ślady. Śnieg miejscami jest przepadający i w wielu miejscach potworzyły się zaspy. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa, Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Przysłop Miętusi.

Piątek, 4 marca

W Tatrach dziś pochmurno, z niewielkimi przejaśnieniami (zachmurzenie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 2h). Od rana niebo przykrywają gęste mgły. W ciągu dnia możemy spodziewać się niewielkiego opadu atmosferycznego (0.1 mm/12h). Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 15 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1003 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Zachód słońca: 17.28. Termika: mroźno i mokro.

Sobota, 5 marca

Kolejny dzień podobnie pochmurny, z przejaśnieniami (zachmurzenie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin). Padać raczej nie powinno. Uwaga na bardzo silny południowo zachodni wiatr, który w porywach może osiągać około 90 km/h. Ciśnienie 1002 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 5 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: 17.29, termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 6 marca

Ostatni dzień weekendu na wysokościach dolin przyniesie zachmurzenie duże, im wyżej tym chmur będzie mniej (zachmurzenie umiarkowane, łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). W ciągu dnia może symbolicznie pokropić (0.1 mm/12 h). Południowo zachodni wiatr nadal silny, w porywach może osiągać około 70 km/h. Z biegiem dnia zacznie się uspakajać. Ciśnienie: 1003 hPa, będzie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 6 st. C. na około 2000 m n.p.m. -2 st. C. Zachód słońca: 17.31, termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 4 marca 2016 roku. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje tych informacji i śledź zmiany stopnia zagrożenia lawinowego. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować