Warunki w Tatrach 26-28 lutego

piątek, 26 luty 2016 07:34

Pełen przejaśnień piątek i sobota zachęcają żeby „rzucić wszystko i iść w góry”. Planując takie rozwiązanie śledźmy uważnie zmiany stopnia zagrożenia lawinowego.

Informacje dla osób udających się w góry

Przed nami ostatni weekend lutego. Ten krótki miesiąc niezwykle szybko minął, a w jego zasługach zapisze się fakt, że jako pierwszy w tym sezonie przypomniał jak wygląda zima w Tatrach. Dzień powoli staje się coraz dłuższy. Słońce wstało dziś o godzinie 6.29 i nie opuści nieba do 17.16 (zachód). Na chwilę obecną w polskiej części Tatr obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego od wysokości 1900 m n.p.m.) co oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. W szczegółowym komunikacie TOPR czytamy: „Opad śniegu z silnym wiatrem utworzył nawisy na graniach oraz nowe depozyty przewianego śniegu w żlebach, depresjach i w pobliżu grani. Miejsca szczególnie niebezpieczne mogą występować zwłaszcza powyżej 1900 m n.p.m. Synoptycy przewidują niewielkie opady śniegu oraz umiarkowany wiatr”.

Zgodnie z komunikatem TPN, obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W niższych partiach Tatr ( w dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk ) można określić je jako dobre. Jedynie miejscami pod warstwą świeżego śniegu mogą występować oblodzenia. W wyższych partiach szlaki są nieprzetarte i ich przebieg jest niewidoczny, co utrudnia orientacje w terenie. W wielu miejscach potworzyły się zaspy.

TPN przypomina, Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa, Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Przysłop Miętusi.

Piątek, 26 lutego

Pogoda będzie rozpieszczać. W ciągu dnia wiele rozpogodzeń (łączny czas nasłonecznienia do 5 godz., zachmurzenie zmienne do 70% nieba). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać do 40 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1013 hPa, będzie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie -1 st. C. W strefie wierzchołków gór -8 st. C. Zachód słońca: 17.16; termika: mroźno i sucho.

Sobota, 27 lutego

Słońca będzie tylko przybywać (zachmurzenie do 70% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 7 godz.). W ciągu dnia nie spodziewamy się opadów atmosferycznych, w nocy z soboty na niedzielę pokrywa śniegowa zwiększy się o około 5 cm. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 1 st. C. Na 2000 m n.p.m. spodziewamy się -5 st. C. Zachód słońca: 17.18; termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 28 lutego

Ostatni dzień weekendu zapowiada się jako najmniej korzystny pod względem pogodowym. Czeka nas zdecydowanie mniej przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia do 2 godz., zachmurzenie 90-100% nieba). Po południu niewielki opad śniegu (przybędzie około 2 cm). Uwaga, wiejący z południowego zachodu wiatr nabierze na sile, w porywach osiągając około 50 km/h. Ciśnienie: 1015 hPa, zacznie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wyniesie 6 st. C. W strefie wierzchołków gór -1 st. C. Zachód słońca: 17.20. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 26.02.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najświeższe informacje i śledź zmiany stopnia zagrożenia lawinowego. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
4.50
2
Zaloguj się, by skomentować