Warunki w Tatrach 19-21 lutego

piątek, 19 luty 2016 07:33

W Tatrach chwilowo mamy odwilż z opadami deszczu przechodzącego w śnieg. Lada moment to, co spadnie, zetną powracające mrozy. Pokrywa śniegowa powinna w tej sytuacji ulec stabilizacji.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 19 dzień lutego. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 6.43, by opuścić niebo dopiero o 17.05. Od rana nasze góry spowite są w gęsta mgłę. Dziś nie zagości tam sporo słońca. Synoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu. Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. W komunikacie dodatkowym TOPR czytamy: „śnieg mokry przepadający w pobliży grani depozyty śniegu w postaci poduch, zasp. Na jutrzejszy (piątek) dzień prognozowany jest opad deszczu przechodzący w śnieg”. Stopień zagrożenia lawinowego może maleć.

Zgodnie z informacją TPN, obecnie w Tatrach warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. W części reglowej szlaki są mocno oblodzone. Podkładki antypoślizgowe lub raczki mogą być pomocne w poruszaniu się po dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk. W wyższych partiach szlaki są twarde, oblodzone i przetarte są tylko do schronisk, powyżej założone są jedynie pojedyncze ślady. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe oraz używanie sprzętu zimowego (czekan, raki, kask, zestaw lawinowy), a na niektórych szlakach nawet sprzętu taternickiego ( lina, uprząż, kask i używanie asekuracji).

TPN w komunikacie turystycznym przypomina, że jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa.

Piątek, 19 lutego

Dziś w Tatrach niewiele słońca (zachmurzenie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny). W ciągu dnia będzie padać deszcz przechodzący w śnieg (suma opadów atmosferycznych o 19 mm/12 h). Pokrywa śniegowa w wyższych partiach gór znacznie się powiększy. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać do 20 km/h. Ciśnienie: 1012 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wyniesie 4 st. C. W strefie wierzchołków gór lekki „minus”: -3 st. C. Zachód słońca: 17.05, termika: zimno i mokro.

Sobota, 20 lutego

Drugi dzień przyniesie więcej przejaśnień, zachmurzenie jednak nadal duże (do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia ok. 2 godzin). Rano mogą wystąpić niewielkie opady deszczu przechodzącego w śnieg. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1021 hPa, zacznie intensywnie spadać. Powietrze ponownie się ochłodzi. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 0 st. C. W strefie wierzchołków gór -7 st. C. Zachód słońca: 17.07. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 21 lutego

W niedzielę zachmurzenie duże i opady deszczu ze śniegiem suma opadów atmosferycznych do 12 mm/ 12 h; zachmurzenie 90-100% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny). Uwaga! Wiejący z zachodu wiatr mocno nabierze na sile, w porywach osiągając ok. 70 km/h, nie wykluczone że więcej. Ciśnienie niskie: 1010 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 4 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. 17.08. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 19.02.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot.Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować