Warunki w Tatrach 12-14 lutego

piątek, 12 luty 2016 07:51

Nadchodzący weekend w porównaniu z tym, co zaserwował nam ostatni halny, będzie dużo bardziej spokojny. Nadal może wiać dość silny wiatr. Będzie też sporo przejaśnień i świeży opad śniegu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwunasty dzień lutego. Słońce obudziło Tatry o godzinie 6.53. Pozostanie na niebie przez kolejne 10 godzin, w tym czasie pozwalając nam na podjęcie wędrówki. Na chwilę obecną TOPR dla polskiej części Tatr ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. W informacjach dodatkowych TOPR (Andrzej Marasek) czytamy: Po ostatnim intensywnym opadzie śniegi w dalszym ciągu nierównomiernie rozmieszczone - duże depozyty przeobrażonego przez wiatr śniegu bądź miejsca zupełnie pozbawione pokrywy śnieżnej. Taka sytuacja powtarza się na wszystkich wystawach stoków. Należy zwrócić szczególną uwagę na śnieg nagromadzony w żlebach, zagłębieniach i pod ścianami. Przed nami mroźny weekend pełen przejaśnień, z dość silnym wiatrem i świeżym opadem śniegu. Taka kompilacja nie będzie wpływać na poprawę warunków śniegowych.

Zgodnie z informacją komunikatu TPN, obecnie w Tatrach panuje pełnia zimy, szlaki zasypane są świeżym śniegiem i są nieprzetarte. Po ostatnim silnym wietrze na wielu szlakach w terenie leśnym można się spodziewać powalonych drzew. Powalone drzewa zalegają m.in. w Dolinie Małej Łąki, na szlaku na Kasprowy Wierch z Kuźnic, do Kaplicy Braci Albertynów na Śpiącej Górce, na szlakach z Rusinowej Polany na Rówień Waksmundzką i Polanę pod Wołoszynem oraz w Dolinie Pańszczycy. Pozostałe szlaki są przecięte i udrożnione, albo zalegające drzewa tylko w niewielkim stopniu utrudniają ich przejście. W wyższych partiach Tatr szlaki są zasypane i nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Po ostatnim wietrze na szlakach w terenach leśnych należy spodziewać się czasowych wyłączeń niektórych szlaków oraz chwilowych zatrzymań ruchu turystycznego (z powodu prowadzonych prac przecinania powalonych drzew).

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa.

Piątek, 12 lutego

Dzień rozpoczął się pochmurno. W ciągu kolejnych dziesięciu godzin mamy szanse na łącznie 3 godz. nasłonecznienia (zachmurzenie do 90% nieba). Synoptycy zapowiadają przelotne, słabe opady śniegu. Południowo zachodni wiatr, wiejący wysoko w górach będzie umiarkowany, w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) niskie: 1007 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 1 st. C. W strefie wierzchołków gór (ok. 2000 m n.p.m.) -7 st. C. Zachód słońca: 16.53. Termika: mroźno i mokro.

Sobota, 13 lutego

Kolejny dzień weekendu pochmurny, bez przejaśnień (zachmurzenie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 1 godz.). Spodziewamy się, że pokrywa śniegowa powiększy się o około 15 cm (suma opadów atmosferycznych do 3.6 mm/12 h). Południowo zachodni wiatr straci na sile, rano osiągając w porywach do 35 km – po południu całkiem się uspokoi. Ciśnienie: 996 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wynosi 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Zachód słońca: 16.55. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 14 lutego

Walentynki w Tatrach według prognoz nie będą należały do najbardziej słonecznych, choć względem poprzednich dni pogoda poprawi się, będzie sporo przejaśnień. Zachmurzenie do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin. W ciągu dnia nie powinny wystąpić opady atmosferyczne. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 35 km/h. W nocy znów nabierze na sile. Ciśnienie: 993 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Zachód słońca: 16.57. Termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie godzin porannych dnia 12.02.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane oraz monitoruj zmiany stopnia zagrożenia lawinowego. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować