Warunki w Tatrach 5-7 lutego

piątek, 05 luty 2016 10:12

Czeka nas kolejny weekend, który nie przeobrazi Tatr w białą, zimową krainę. Temperatura nadal będzie wysoka jak na tą porę roku. Do tego nadciąga halny.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, piąty dzień lutego. W sam środek zimy, jak na złość, jej samej nadal w Tatrach nie widać. Co prawda obserwujemy okresowe opady śniegu, ale grubość osadzonej pokrywy śniegowej nie przekracza jednego metra – mówimy więc o warunkach zimowych, ale nie „typowo zimowych”. Słońce wstało dziś nad Tatrami o godzinie 7.06 i nie opuści nieba do 16.42. Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. W komunikacie dodatkowym TOPR czytamy: „ W ciągu dnia nastąpił intensywny opad śniegu w połączeniu z silnym wiatrem na twarde zlodowaciałe podłoże. Śnieg nierównomiernie rozmieszczony przez wiatr na wszystkich wystawach. Zapowiadane dalsze opady śniegu i silny wiatr, lokalnie będą zwiększać zagrożenie lawinowe”. Zgodnie z komunikatem turystycznym TPN, obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki. Szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu i są nieprzetarte. W części reglowej pod śniegiem w wielu miejscach występują oblodzenia. W wyższych partiach Tatr warunki są typowo zimowe. Szlaki są zasypane i nieprzetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. W partiach graniowych są fragmenty szlaków wywiane do lodu, zaś miejscami potworzyły się duże zaspy. Dodatkowym utrudnieniem jest podający śnieg i mgła, która utrudnia orientację w terenie.

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa.

Piątek, 5 lutego

Dziś w Tatrach sporo przejaśnień (zachmurzenie zmienne, do 50% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). W ciągu dnia przelotnie padać będzie śnieg, wzbogacając pokrywę śniegowa i kilka cennych cm. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach będzie osiągać do 25 km/h. Ciśnienie: 1026 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie -2 st. C. W strefie wierzchołków gór -10 st. C. Zachód słońca: 16.42. Termika: mroźno i mokro.

Sobota, 6 lutego

Sobota przeważnie słoneczna (zachmurzenie zmienne, lokalnie 60% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). W ciągu dnia nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie: 1023 hPa, będzie intensywnie spadać. Temperatura wzrośnie. Na wysokości pięter reglowych termometry wskażą 6 st. C. W strefie wierzchołków gór -1 st. C. Zachód słońca 16.43. termika: zimno i sucho. W nocy z soboty na niedzielę wiatr zacznie się nasilać. Uwaga! Nadciąga halny.

Niedziela, 7 lutego

Ostatni dzień weekendu z zachmurzeniem zmiennym (do 70% nieba) i przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Uwaga! Od godzin porannych będzie wiać halny wiatr. W porywach może osiągać nawet do 150 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 6 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. Zachód słońca: 16.45. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 05. 02. 2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane i śledź zmiany stopnia zagrożenia lawinowego. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować