Warunki w Tatrach 29-31 stycznia

piątek, 29 styczeń 2016 09:16

Trwa odwilż. Śnieg zlegający na stokach staje się przemoczony i ciężki, ale to dobra wróżba. W Tatry powolnym krokiem znów wracają mrozy, warunki turystyczne poprawią się. Uwaga! Weekend będzie wietrzny.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 29 dzień stycznia, rozpoczynający ostatni weekend miesiąca. Słońce wstało nad Tatrami o 7.15 i po upływie 9 godz. i 15 min odda wartę księżycowi (zachód o 16.30). Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. W związku z odwilżą śniegi są przemoczone. Pojawienie się niższych niż 0 temperatur powinno wpłynąć na poprawę warunków śniegowych. Przed nami weekend pełen przejaśnień, w niedzielę z intensywnymi opadami śniegu. Uwaga, będzie mocno wiało.

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN, obecnie w Tatrach nadal panują trudne warunki do uprawiania turystyki. W części reglowej pod cienką warstwą śniegu szlaki są bardzo mocno oblodzone. Przejście większości z nich bez użycia raczków lub podkładek antypoślizgowych może być niemożliwe (np. drogi do Morskiego Oka). W wyższych partiach Tatr warunki są typowo zimowe. Sporo szlaków nie jest przetartych, a ich przebieg jest niewidoczny. W partiach graniowych są fragmenty szlaków wywiane do lodu, zaś miejscami potworzyły się duże zaspy. Śnieg jest ciężki. Uprawianie narciarstwa nie jest możliwe praktycznie na żadnym odcinku w Tatrach z powodu zbyt małej pokrywy śnieżnej. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka drewna. Prosimy i ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników parku.

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo nadal zamknięte są: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa.

Piątek, 29 stycznia

Pierwszy dzień weekendu pełen przejaśnień (zachmurzenie lokalnie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Spodziewamy się nieznacznych opadów śniegu (pojedyncze płatki). Wiejący z zachodu wiatr z biegiem dnia będzie się nasilać, w wyższych partiach gór osiągając w porywach do 45 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1026 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Zachód słońca: 16.30. termika: zimno i mokro.

Sobota, 30 stycznia

Kolejny dzień weekendu zapowiada się jako wietrzny i słoneczny (zachmurzenie 20-30% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Uwaga na nasilający się, wiejący z południowego zachodu wiatr. W wysokich partiach gór może osiągać 65 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura w strefie partii reglowych wyniesie aż 7 st. C. Na około 2000 m n.p.m. będzie oscylować wokół 0 st. C. Zachód słońca: 16.32. Termika: zimno i sucho.

Niedziela, 31 stycznia

Ostatni dzień weekendu z większym zachmurzeniem (do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia 1 godzina). Od rana pojawiać się będą przelotne opady śniegu, których suma dobowa lokalnie wyniesie około 20 cm. Uwaga na silny wiatr! W wyższych partiach gór w porywach może osiągać nawet 80 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie -1 st. C. W strefie wierzchołków gór -8 st. C. W związku z bardzo silnym wiatrem temperatura odczuwalna znacznie niższa. Zachód słońca: 16.33. Termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 29.01.2016 r. Wybierając się w góry zawsze konfrontuj ją z jak najbardziej aktualnymi informacjami. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować