Warunki w Tatrach 22-24 stycznia

piątek, 22 styczeń 2016 07:08

Przed nami kolejny, mroźny weekend pełen przejaśnień. Zima powoli zaczyna przypominać co zwykle oznacza jako pora roku. Uwaga, w niedzielę przybędzie śniegu!

Informacje dla osób udających się w góry

Mamy dziś piątek, dwudziesty drugi dzień stycznia. Słońce obudziło Tatry o godzinie 7.23 i nie zamierza opuścić nieba aż do 16.18. Powoli, powoli dzień staje się coraz dłuższy. Piątkowy poranek jest bardzo mroźny. W ciągu następnych trzech dni niskie temperatury nie odpuszczą. Na niebie, aż do niedzieli dominować będzie jednak słońce. Zasnuje się ono chmurami dopiero w ostatni dzień weekendu, przynosząc w Tatrach intensywne opady śniegu.

Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. W komunikacie dodatkowym TOPR czytamy: Powyżej 1600 m śniegi leżące na twardym podłożu, nierównomiernie nawiane na wszystkich wystawach! W okolicach grani dużo zasp utrudniających poruszanie się. Uwaga na depozyty nawianego śniegu (Mieczysław Ziach). Zgodnie z informacją TPN (komunikat turystyczny), obecnie w partii reglowej Tatr panują dość dobre warunki. Śnieg jest dobrze związany z podłożem, jednak miejscami wciąż występują oblodzenia. 

W wyższych partiach Tatr warunki są trudne, typowo zimowe. Większość szlaków nie jest przetarta, a ich przebieg jest niewidoczny. Na części z nich występują fragmenty wywiane do lodu, zaś miejscami potworzyły się duże zaspy. Dodatkowym utrudnieniem jest mgła, która ogranicza widoczność i utrudnia poruszanie się w terenie. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe oraz używanie sprzętu zimowego (czekan, raki, kask, zestaw lawinowy), a na niektórych szlakach nawet sprzętu taternickiego ( lina, uprząż, kask i używanie asekuracji). Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich wyznakowany jest jego zimowy wariant, obejście za Kopą, z którego należy korzystać.

TPN w komunikacie turystycznym przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa.

Piątek, 22 stycznia

Dziś w Tatrach dużo słońca (zachmurzenie do 30% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). W ciągu dnia nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1036 hPa, będzie spadać. Jest bardzo mroźno. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości partii reglowych wynosi -8 st. C. W strefie wierzchołków gór -18 st. C. Zachód słońca 16.18. Termika: mroźno i sucho.

Sobota, 23 stycznia

Kolejny dzień weekendu w dużej mierze słoneczny, z rozwojem chmur (zachmurzenie lokalnie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin). Niewykluczone niewielkie, przelotne opady śniegu. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie: 1030 hPa, będzie się wahać. Na wysokości około 1000 m n.p.m. spodziewamy się maksymalnie -5 st. C. Na około 2000 m n.p.m. nadal bardzo zimno: -13 st. C. Zachód słońca: 16.20.Termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 24 stycznia

Ostatni dzień weekendu będzie pochmurny (zachmurzenie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia koło 1 godziny). Synoptycy zapowiadają opady śniegu, miejscami intensywne – suma opadów około 30 cm świeżego śniegu. Uwaga na północno zachodni wiatr, który w porywach może osiągnąć do 50 km/h znacznie obniżając temperaturę odczuwalną. Ciśnienie: 1032 hPa, będzie intensywnie spadać. Niedziela nadal mroźna. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie -1 st. C. W strefie wierzchołków gór -8 st. C. Zachód słońca: 16.22, termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 22.01.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi. Bacznie obserwuj pogodę i śledź zmiany dotyczące stopnia zagrożenia lawinowego w Tatrach. Udanego weekendu!


Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować