Warunki w Tatrach 15-17 stycznia

piątek, 15 styczeń 2016 07:03

Czekamy na śnieg, na promienie słońca stabilizujące pokrywę, na zimę, jaką znamy. Tęsknimy za nią. Póki co nadal przyjdzie nam czekać.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, piętnasty dzień stycznia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.30 i pozostanie na niebie aż do 16.08. TOPR ogłosił drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Warunki śniegowe nie są dobre. W informacjach dodatkowych czytamy: pokrywa dalece zróżnicowana, wiele miejsc z nawianym śniegiem w postaci poduch lub pól śnieżnych, na twardym podłożu. Wiatr zbudował depozyty śniegu szczególnie w depresjach oraz pod ścianami i w pobliżu grani. W rejonie grani nawisy. Prognozowane niskie temperatury spowolnią proces osiadania pokrywy śnieżnej. Przed nami weekend z bardzo niskimi temperaturami, niewielkimi opadami śniegu i wyglądającym zza chmur słońcem.

Obecnie w Tatrach panują trudne warunki. W partiach reglowych pod warstwą świeżego śniegu (ok.10 cm), który nie jest związany z podłożem, szlaki miejscami są oblodzone. Odpłużone są drogi dojazdowe do schronisk, pozostałe szlaki nie są przetarte.

W wyższych partiach Tatr spadło 15 - 25 cm świeżego śniegu, szlaki nie są przetarte, a ich przebieg jest niewidoczny. Część szlaków jest wywiana do lodu, a miejscami potworzyły się zaspy. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka drewna. Prosimy i ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników parku. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe oraz używanie sprzętu zimowego (czekan, raki, kask, zestaw lawinowy), a na niektórych szlakach nawet sprzętu taternickiego ( lina, uprząż, kask i używanie asekuracji).

TPN w komunikacie turystycznym przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa.

Piątek, 15 stycznia

To będzie raczej pochmurny dzień (zachmurzenie 90-100% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 1 godz.). Spodziewamy się również okresowych opadów śniegu (ok. 4 cm). Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie (pomiar stacja Kasprowy Wierch) 1005 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi -1 st. C. W strefie wierzchołków gór -8 st. C. Zachód słońca: 16.08. Termika: mroźno i sucho.

Sobota, 16 stycznia

Kolejny dzień weekendu będzie bardziej mroźny, z niewielkimi przejaśnieniami (zachmurzenie 90-100% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). Przybędzie trochę śniegu (ok. 7 cm). Wiejący z kierunków północnych wiatr nabierze na sile, w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, nadal będzie rosnąć). Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w strefie partii reglowych wynosi -6 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -13 st. C. Zachód słońca: 16.10. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 17 stycznia

Ostatni dzień weekendu pod względem pogodowym będzie najbardziej korzystny na wyjście w góry. Jest duża szansa na słońce (łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin, zachmurzenie 70% nieba). Nie powinny wystąpić opady atmosferyczne. Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać około 30 km/h. Ciśnienie: 1027 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi -10 st. C.W strefie wierzchołków gór nawet -17 st. C. Zachód słońca: 16.11. termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 15. 01. 2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować