Warunki w Tatrach 8-10 stycznia

piątek, 08 styczeń 2016 07:00

Twardy jak skała lód na szlakach sprawił, że Tatry uzyskały miano „szklanych gór”. Mrozy nadal nie opuszczają naszych gór. Sytuacja „lodowa” nie zmieni się. W dodatku spodziewamy się opadów śniegu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, ósmy dzień stycznia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.33 i zakończy dzień ustępując miejsca nocy o 15.59. Śniegu jest mało, jednak mroźny początek miesiąca przypomina, że to nie pomyłka – na pewno mamy zimę. Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje niski stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu następnych dni sytuacja może ulec zmianie, w związku z zapowiadanymi opadami śniegu zagrożenie może rosnąć. Przed nami mroźny weekend, który będzie umiarkowanie słoneczny, lokalnie z silnym wiatrem i opadami śniegu. Najbardziej stabilna pogoda na wyjście w góry – piątek.

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN, obecnie w wyższych partiach Tatr panują skrajnie trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którym jest zlodowaciały śnieg i lód. Część szlaków nie jest przetarta, a ich przebieg jest niewidoczny. Sprzęt zimowy (raki, czekan, zestaw lawinowy, kask) oraz umiejętność sprawnego posługiwania się tym sprzętem w takich warunkach są niezbędne. Należy jednak pamiętać, że posiadanie ww. sprzętu nie gwarantuje bezpieczeństwa. Śnieg jest tak twardy, że przy poślizgnięciu się w stromym terenie nie ma możliwości wyhamowania. Na niektórych szlakach niezbędne mogą okazać się również umiejętności taternickie oraz użycie sprzętu taternickiego (lina, uprząż, kask i asekuracja).

Na niżej położonych szlakach, w partiach reglowych tylko na niektórych odcinkach szlaków występują śladowe ilości śniegu i lodu, przykryte świeżym śniegiem. Im jednak wyżej, tym jest go więcej. Niezalodzone (lub dające się obejść zalodzenia) są m.in. szlaki: dnem Doliny Chochołowskiej, dnem Doliny Kościeliskiej do Hali Pisanej, z Wierch Porońca na Rusinową Polanę i szlaki w dolinkach reglowych. Przejście niektórych szlaków, w tym odcinka od Włosienicy do Morskiego Oka, bez użycia pod buty raczków lub podkładek antypoślizgowych może być niebezpieczne lub wręcz niemożliwe. Odradzamy wyjść w partie graniowe i szczytowe Tatr.

TPN w komunikacie turystycznym przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa.

Piątek, 8 stycznia

Dziś w Tatrach zachmurzenie umiarkowane z przejaśnieniami (zachmurzenie do 70% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). Okresami spodziewamy się niewielkich opadów śniegu (suma ok. 2 cm). Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać do 60 km/h. Ciśnienie (stacja Kasprowy Wierch): 1008 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 0 st. C. W strefie wierzchołków gór -7 st. C. Zachód słońca: 15.59; termika: mroźno i sucho.

Sobota, 9 stycznia

Kolejny dzień weekendu ze zwiększonym zachmurzeniem (80-100% nieba) i niewielkimi tylko przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). W ciągu dnia mogą wystąpić opady śniegu. Zachodni wiatr w porywach może osiągać do 25 m/h. Ciśnienie 1006 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura w strefie partii reglowych wyniesie 2 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. spodziewamy się -5 st. C. Zachód słońca: 16.00. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 10 stycznia

Ostatni dzień weekendu nie będzie należał do słonecznych (zachmurzenie 90-100% nieba, łączny czas nasłonecznienia 1 godzina). W pierwszej połowie dnia spadnie nawet 20 cm śniegu. Południowo-zachodni wiatr w porywach może osiągać 35 km/h. Ciśnienie: 1001 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 2 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Zachód słońca: 16.01. Termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 08.01.2016 r. Wybierając się w góry weryfikuj ją z jak najbardziej aktualnymi zapowiedziami. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
4.00
1
Zaloguj się, by skomentować