Warunki w Tatrach na sylwestrowy weekend

czwartek, 31 grudzień 2015 09:39

Słoneczna pogoda, jaką wskazują na najbliższe dni prognozy synoptyków zachęca do wyjścia w góry. W Tatrach panują jednak bardzo specyficzne, zdradliwe warunki. Apelujemy o rozwagę w doborze celów.

Informacja dla osób udających się w góry

Dziś czwartek, ostatni 31 dzień grudnia. Wkraczamy w Nowy Rok w cieniu tragedii, jakie mają miejsce w Tatrach w ciągu ostatnich dni. Dla osób, które planują spędzić sylwestrowy weekend w górach, tragiczna śmierć tak dużej ilości osób musi być ostrzeżeniem. Czarna seria świadczy o naprawdę zdradliwych warunkach, jakie obecnie panują w Tatrach. Uważajcie na siebie.

Dzień jest nadal krótki. Słońce wstało dziś o godzinie 7.35 i zakończy swoją codzienną wędrówkę o 15.50. Na chwilę obecną (31.12.2015 r.) dla polskiej części Tatr TOPR ogłosił niski stopień zagrożenia lawinowego, który nie powinien ulec zmianie. Do wysokości 1600 m n.p.m. śniegu jest mało, w wyższych partiach panują jednak zimowe warunki, a wierzchnia warstwa śniegu jest twarda i mocno zmrożona. W takich okolicznościach upadek w wielu przypadkach jest skrajnie trudny do wyhamowania.

W komunikacie turystycznym TPN informuje, że warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Tylko najniżej położone odcinki szlaków w partiach reglowych nie są pokryte lodem, wyżej szlaki są mocno oblodzone. Niezalodzone są m.in. szlaki: dnem Doliny Chochołowskiej, dnem Doliny Kościeliskiej do Hali Pisanej, z Wierch Porońca na Rusinową Polanę i szlaki w dolinkach reglowych. Przejście niektórych szlaków, w tym odcinka od Włosienicy do Morskiego Oka, bez użycia pod buty raczków lub podkładek antypoślizgowych może być niebezpieczne. W wyższych partiach gór panują trudne, zimowe warunki, szlaki pokryte są zlodowaciałym śniegiem i lodem. Część szlaków nie jest przetarta, a ich przebieg jest niewidoczny. Sprzęt zimowy (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętność sprawnego posługiwania się tym sprzętem w takich warunkach jest niezbędny. Na niektórych szlakach niezbędne mogą okazać się umiejętności taternickie oraz użycie sprzętu taternickiego. Na terenie Parku w wielu miejscach trwa zrywka drewna. Prosimy o zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń pracowników parku.

Czwartek, 31 grudnia

Dziś w Tatrach słonecznie i bezchmurnie (7 godzin nasłonecznienia, 0% zachmurzenia). Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południa wiatr w porywach może osiągać do 20 km/h. Ciśnienie (pomiar: stacja Kasprowy Wierch) 1030 hPa, będzie spadać. Będzie mroźno. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie -1 st. C. W strefie wierzchołków gór -9 st. C. Temperatura odczuwalna niższa. Zachód słońca: 15.50. Termika: mroźno i sucho.

Piątek, 1 stycznia

Nowy Rok powita nas dużą ilością słońca (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin, zachmurzenie do 20% nieba). W ciągu dnia nie spodziewamy się opadów deszczu ani śniegu. Wiejący z południa wiatr w porywach może osiągać 10 km/h. Ciśnienie: 1024 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wynosi -2 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -8 st. C. Zachód słońca: 15.51; termika: mroźno i sucho.

Sobota i niedziela 2-3 stycznia

Kolejny dzień długiego weekendu również pod znakiem słońca (łączny czas nasłonecznienia: do 6 godzin; zachmurzenie 0% nieba). Sobota również nie przyniesie żadnych opadów. Uwaga na silny, zachodni wiatr, który w porywach może osiągać 40 km/h znacznie wpływając na obniżenie temperatury odczuwalnej. Ciśnienie: 1022 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie -3 st. C. W strefie wierzchołków gór -10 st. C. Zachód słońca: 15.52. Termika: mroźno i sucho.

Pogodę w Tatrach można dość wiarygodnie przewidzieć na kolejne trzy dni. Niedziela pozostaje więc w kręgu domniemanych ruchów frontalnych. Najprawdopodobniej będzie równie słonecznym i bardziej mroźnym dniem niż poprzednie. Silny, zachodni wiatr w porywach może osiągać nadal około 40 km/h. Padać nie powinno.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 31. 12. 2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne przewidywania synoptyków. Mając na uwadze ostatnie wydarzenia dobierajmy nasz cel z dużą dozą rozwagi. Uważajcie na siebie. Szczęśliwego Nowego Roku!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować