Warunki w Tatrach na Święta

czwartek, 24 grudzień 2015 11:32

Korzystne warunki, niski stopień zagrożenia lawinowego i okazja spędzenia długiego weekendu w górach sprawiły, że w Tatry ciągną tłumy. Świąteczna aura będzie rozpieszczać promieniami słońca.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś czwartek, 24 dzień grudnia, Wigilia. Od rana w Tatrach króluje słońce. Najbliższe, świąteczne dni również zapowiadają się jako pogodne, choć wietrzne. Obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W informacjach dodatkowych TOPR czytamy: typowe warunki wczesnozimowe oraz mało śnieżny początek zimy stworzyły dosyć zdradliwą sytuację lawinową. Śniegi są rozmieszczone bardzo nieregularnie. Szczególnie niebezpieczne mogą być przewiane wiatrem depozyty śniegu we wszelkich formacjach wklęsłych, a zwłaszcza pod ścianami oraz w pobliżu grani. Uwaga! Jest bardzo ślisko. Nawet dojście do Morskiego Oka może być problematyczne w obuwiu pozbawionym raczków lub raków. TPN informuje, że warunki w Tatrach są trudne i wymagają koniecznie używania sprzętu zimowego. W partiach reglowych szlaki są mocno oblodzone. W wyższych partiach gór panują warunki zimowe, szlaki są zawiane, często nieprzetarte, a w wielu miejscach mocno oblodzone.

Komunikat turystyczny TPN przypomina, Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa. Schronisko na Hali Kondratowej jest zamknięte do 26 grudnia. Czynny jest tylko bufet.

Czwartek, 24 grudnia, Wigilia

Dziś w Tatrach przepiękna, słoneczna pogoda. Niebo jest praktycznie bezchmurne, słońce będzie operować przez cały dzień. Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Lekki, zachodni wiatr w porywach może osiągać 15 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1029 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 2 st. C. W strefie wierzchołków gór -5 st. C. Zachód słońca: 15.45. termika: mroźno i sucho.

Piątek, 25 grudnia

Pierwszy dzień świąt nie będzie już tak słoneczny jak poprzedni, spodziewamy się za to wielu przejaśnień (zachmurzenie 20-30% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). Piątek również nie przyniesie opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr nabierze na sile, w porywach może osiągać do 40 km/h, będzie się nasilać. Ciśnienie: 1031 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jaką synoptycy prognozują dla wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 5 st. C. Na 2000 m n.p.m. -2 st. C. zachód słońca: 15.46. termika: mroźno i sucho.

Sobota, 26 grudnia

Kolejny dzień świątecznego weekendu na chwilę obecną zapowiada się jako dzień pełen przejaśnień (zachmurzenie do 50% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin). Sobota również nie przyniesie opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr będzie się nasilał, w porywach może osiągać około 50 km/h. Ciśnienie: 1031 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wynosi 7 st. C. W strefie wierzchołków gór oscylować będzie wokół 0 st. C. Zachód słońca: 15.46. termika: zimno i sucho.

Niedziela, 27 grudnia

Ostatni dzień długiego weekendu nieco bardziej pochmurny (zachmurzenie do 50% nieba, łączny czas nasłonecznienia 4 godziny). Tego dnia również nie spodziewamy się żadnych opadów. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 45 km/h. Ciśnienie: 1029 hPa, ponownie zacznie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 9 st. C. W strefie wierzchołków spodziewamy się 1 st. C. na plusie. Zachód słońca: 15.46. termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 24.12.2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzać jak najbardziej aktualne informacje. Wesołych Świąt!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować