Warunki w Tatrach 18-20 grudnia

piątek, 18 grudzień 2015 08:20

Im dalej w weekend, tym więcej słońca. Nadchodzi ocieplenie. Warunki lawinowe lokalnie mogą ulec pogorszeniu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, osiemnasty dzień grudnia. Słońce wstało nad Tatrami dokładnie o 7.30, ustąpi miejsca nocy o 15.42. Aktualnie w polskiej części Tatr obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Informacje dodatkowe (Piotr Konopka): warunki wczesnozimowe oraz mało śnieżny początek zimy powodują typowo zdradliwą sytuację lawinową. Śniegi są rozmieszczone bardzo nieregularnie. Szczególnie niebezpieczne są przewiane wiatrem nagromadzenia śniegu we wszelkich formacjach wklęsłych, pod ścianami oraz w pobliżu grani. Prognozowane ocieplenie oraz opady śniegu mogą lokalnie zwiększać zagrożenie lawinowe. W najbliższych dniach w górach będzie operować dużo słońca, wraz z pojawieniem się wyższych temperatur niesie to ze sobą pogorszenie warunków.

Według informacji TOPR obecnie w Tatrach panują trudne warunki. Na wysokości partii reglowych spotkamy się z mocno oblodzonymi szlakami. W wyższych partiach gór część szlaków jest nieprzetarte, w licznych miejscach występują oblodzenia. Konieczne jest użycie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy). Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich, na trawersie pod Kopą oberwany jest niewielki fragment szlaku. Prosimy o ostrożne pokonywanie tego odcinka. Na terenie TPN, w wielu miejscach trwa zrywka drewna. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa. Schronisko na Kalatówkach jest zamknięte do 20 grudnia, na Hali Kondratowej do 26 grudnia. Czynne są tylko bufety.

Piątek, 18 grudnia

Dziś w Tatrach pochmurno (zachmurzenie lokalnie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). W ciągu dnia mogą wystąpić przelotne opady śniegu/deszczu ze śniegiem o małej intensywności (0.1 mm/12 h). Wiejący z kierunku zachodniego wiatr nie będzie dawał się we znaki, w porywach osiągając maksymalnie 20 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1022 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 6 st. C. W strefie wierzchołków -1 st. C. Zachód słońca: 15.41. termika: zimno i mokro.

Sobota, 19 grudnia

Kolejny dzień weekendu już z większą ilością przejaśnień (zachmurzenie do 70% nieba, łączny czas nasłonecznienia 4-5 godzin). Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z za chodu wiatr jeszcze zelżeje, w porywach osiągając do 10 km/h. Ciśnienie: 1026 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jaką prognozuje się dla wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 5 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. zachód słońca: 15.42; termika: zimno i sucho.

Niedziela, 20 grudnia

Będzie pogodnie. Zachmurzenie lokalnie osiągać może 30% nieba, przez większość dnia (6 godzin) na niebie operować będzie słońce. Ostatni dzień weekendu nie przyniesie opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie: 1025 hPa, nadal będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w niedzielę na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 7 st. c. Na wysokości około 2000 m n.p.m. 0 st. C. Zachód słońca: 15.43. termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 18.12.2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualny stopień zagrożenia lawinowego i ewentualne prognozowane zmiany. Udanego weekendu.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować