Warunki w Tatrach 11-13 grudnia

piątek, 11 grudzień 2015 11:15

Weekend zaczyna się obiecującą, słoneczną pogodą. Już w sobotę warunki mogą się jednak pogorszyć. Widoczność się zmniejszy, a nieodzownym towarzyszem kolejnych dni będzie silny wiatr.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, jedenasty dzień grudnia. Słońce wstało o godzinie 7.24 i nie opuści nieba do 15.41. Na wędrówkę czasu jest niewiele, ale warunki doskonałe. Przynajmniej jeszcze dziś. TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, jednocześnie ostrzegając że należy zwrócić uwagę na depozyty śniegu nagromadzone pod ścianami w żlebach i zagłębieniach. Warunki lawinowe w najbliższych dniach pogorszą się ze względu na prognozowany opad śniegu (choć niewielki, jednak towarzyszyć mu będzie silny wiatr). Kolejne dni weekendu zwiastują więcej chmur i zmniejszoną widoczność. Od soboty słońca już niewiele.

Według informacji komunikatu TPN obecnie w wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki przysypane są cienką warstwą śniegu, pod którym w wielu miejscach występują oblodzenia. Sprzęt zimowy (raki, czekan) w takich warunkach jest niezbędny. W partiach reglowych i na szlakach dojściowych do schronisk miejscami również występują zalodzenia. Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich, na trawersie pod Kopą oberwany jest niewielki fragment szlaku. Na terenie TPN, w wielu miejscach trwa zrywka drewna. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa.

Piątek, 11 grudnia

Ten dzień to prezent od pogody. Od rana dużo słońca i tak już zostanie aż do zachodu (zachmurzenie małe, do 30% nieba, miejscami bezchmurnie; łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). W ciągu dnia bez padów deszczu/śniegu, w nocy z piątku na sobotę opad do 10 cm. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może dziś osiągać 40 km/h, będzie się wzmagał. Ciśnienie: 1026 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się dziś na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 1st. C. Na około 2000 m n.p.m. -7 st. C. Zachód słońca: 15.41. Termika: mroźno i sucho.

Sobota, 12 grudnia

Kolejny dzień weekendu z większym zachmurzeniem (lokalnie do 80% nieba), łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin. W ciągu dnia okresowo mogą wystąpić nieznaczne opady śniegu. Uwaga, wiejący z kierunków zachodnich wiatr może osiągać do 80 km/h! Warunki lawinowe najprawdopodobniej się pogorszą. Ciśnienie: 1022 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na około 1000 m n.p.m. wynosi 2 st. C. W strefie wierzchołków gór -5 st. C. Zachód słońca: 15.41. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 13 grudnia

Ostatni dzień weekendu również pochmurny, z niewielkimi przejaśnieniami (zachmurzenie do 80% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). Synoptycy nie są zgodni co do możliwości wystąpienia opadów. Mniej optymistyczne prognozy zapowiadają okresowy opad śniegu (suma do 2 mm/12 h). Nadal będzie mocno wiało z kierunku południowego zachodu; porywy do 80 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: 15.41; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 11.12.2015 r. Wybierając się w góry obserwuj aktualną sytuację lawinową i opieraj się na jak najświeższych informacjach. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować