13. Krakowski Festiwal Górski - dobre spotkania

środa, 09 grudzień 2015 16:18

To już tradycja, że ludzie gór swoje święto obchodzą w grudniu. Kolejna, trzynasta już edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego nie zawiodła wysokich oczekiwań odbiorców. To była prawdziwa, górska uczta.

Ludzie

Krakowski Festiwal Górski to przede wszystkim inspirujące spotkania. W tym roku na wydarzenie przybyło ponad dwudziestu gości, wybitnych przedstawicieli świata górskiego. Na festiwalowej scenie, jako główna gwiazda królował Sir Christian John Storey Bonington, żywa legenda, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Ciekawą prelekcję na temat swojej wizji wspinania roztoczyła przed obecnymi na sali jedna z najlepszych przedstawicielek młodego pokolenia wspinaczy tradowych – Hazel Findlay. O fascynujących rejonach opowiadał słoweński alpinista i wspinacz lodowy Klemen Preml. Nie zabrakło również wybitnych przedstawicieli polskiego himalaizmu, alpinizmu, wspinaczki i działań eksploracyjnych. Uczestnicy festiwalu mieli okazję posłuchać prelekcji Janusza Gołębia, Andrzeja Bargiela, Marcina Tomaszewskiego, Anny Okopińskiej, Tomasza Klimczaka, Macieja Janczara i Macieja Bedrejczuka. W pamięć publiczności zapadli również twórcy projektu Alpine Wall Tour, czyli Łukasz Dudek i Jacek Matuszek, autorzy nowej drogi w Syczuanie – Wojciech Ryczer, Marcin Rutkowski i Rafał Zając. O historii Tomka Kowalskiego opowiadała Agnieszka Korpal. Ciekawe wystąpienia dali niezwykle uzdolnieni wspinacze Aleksandra Taistra i Mateusz Haładaj. Spotkania z wszystkimi gośćmi są co roku inspiracją dla tych, których łączy górska pasja.

Książki

Uczestnicy festiwalu poznali „z pierwszej ręki” ciekawe nowości wydawnicze. Drugi tom swojej książki „Mój wybór” (wywiad poprowadzony przez Piotra Drożdża) prezentował Krzysztof Wielicki. Agnieszka Korpal mówiła o swojej publikacji „Magisterkowalski.blogspot.com. Historia przerwanej miłości”, Zdzisław Jan Ryn przedstawił nowe dzieło „Góry – Medycyna – Antropologia”, a Jerzy Surdel przedstawiał „Góry, ludzie, kontynenty w obiektywie ekstremalnej kamery” (wywiad przeprowadzony przez Andrzeja Mirka). Interesującą pozycją dla wspinaczy jest przedstawiona przez jej autorów na jednym z wykładów książka Beaty i Łukasza Kaczmarków „Trening uzupełniający dla wspinaczy i nie tylko”. Egzemplarze książek można było kupić w promocyjnych, festiwalowych cenach.

Filmy

Po pokazach filmów decyzja które z nich nagrodzić z pewnością nie była łatwa. Mieliśmy okazję obejrzeć jedenaście filmów produkcji zagranicznej i siedemnaście polskiej. W niedzielę, na zakończenie festiwalu ogłoszono wyniki Międzynarodowego Konkursu Filmowego i Konkursu Filmu Polskiego. W kategorii międzynarodowej pierwsze miejsce jednogłośnie przyznano „Adventures of the Dodo” w reż. Seana Villanueva O’Driscoll. Film ten docenili również widzowie, przyznając mu Nagrodę Publiczności. Drugie miejsce należy do filmu „K2 and the Invisible Footmen” w reżyserii Iara Lee. Pierwszą nagrodę w kategorii filmów polskich przyznano „No ski no fun” w reżyserii Dariusza Załuskiego. Nagroda portalu wspinanie.pl za Najlepszy Film Wspinaczkowy otrzymał film „Redemption. The James Pearson Story” w reżyserii Paula Diffley’a i Chrisa Prescotta. Specjalną nagrodę przyznał także sklep Polar Sport filmowi „Nini” w reżyserii Gigi Giustinianiego.

Warsztaty

Krakowski Festiwal Górski to również okazja do przyswojenia wiedzy górskiej wprost z ust profesjonalistów. Program festiwalu był szczelnie wypełniony panelami dyskusyjnymi i warsztatami prowadzonymi przez ekspertów, ratowników TOPR, instruktorów PZA i przewodników górskich. Tematyka sptkań była bardzo rozległa, ale każdy mógł znaleźć w niej coś dla siebie – od wiedzy lawinowej, przez zagadnienia medyczne takie jak hipotermia, po perspektywy wspinaczkowe młodego pokolenia i wiele, wiele innych. Po zakończeniu festiwalu pozostało wiele inspiracji zasianej w naszych górskich głowach i planach. Żal tylko jednego – że nie można było się rozdwoić i skorzystać w pełni z całego programu festiwalu, którego atrakcyjne punkty rozgrywały się często równolegle.

Małgorzata Tomik

Fot. www.kfg.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować