Warunki w Tatrach 4-6 grudnia

piątek, 04 grudzień 2015 10:42

Nadchodzi ocieplenie i odwilż. W krótkiej perspektywie oznacza to zwiększenie niebezpieczeństwa lawinowego. Po kilku dniach pokrywa stanie się bardziej ustabilizowana.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, czwarty dzień grudnia. W Tatrach leży warstwa śniegu o grubości do 30 cm. Powoli przyzwyczajamy się do warunków zimowych. Na chwilę obecną TOPR ogłosił drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, dodając informację: „Wzrost temperatury spowoduje krótkoterminowo pogorszenie stabilności pokrywy śnieżne. W perspektywie kilku dni będzie wpływał stabilizująco. Za szczególnie niebezpieczne należy uznać wszelkie miejsca z odłożonym przez wiatr śniegiem w postaci poduch śnieżnych i pól śnieżnych. Depozyty śniegu można napotkać na wszystkich wystawach , w pobliżu grani pod ścianami i we wszystkich depresjach”. Cały nadchodzący weekend będzie ciepły i słoneczny, z temperaturą dodatnią.

Zgodnie z informacją TPN, obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki turystyczne są bardzo mocno oblodzone i do bezpiecznego poruszania się, nawet w łatwym terenie potrzebne są raki lub raczki. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe oraz używanie sprzętu zimowego (czekan, raki, zestaw lawinowy). Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich, na trawersie pod Kopką oberwany jest niewielki fragment szlaku. Prosimy o ostrożne pokonywanie tego odcinka. Na terenie TPN, w wielu miejscach trwa zrywka drewna. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Jak informuje TPN, Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 grudnia do 15 maja zamyka się następujące odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka - szlak czerwony (fragment szlaku Dol. Strążyska - Giewont), Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - szlak zielony i Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko - szlak niebieski. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN jest nieczynne do odwołania z powodu remontu. Schronisko na Kalatówkach do 20 grudnia, a na Hali Kondratowej do 26 grudnia jest zamknięte. Czynne są tylko bufety.

Piątek, 4 grudnia

Dziś będzie pogodnie. Zachmurzenie małe, lokalnie może narastać do 70% nieba. Łączny czas nasłonecznienia nawet do 6 godzin. W ciągu dnia nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich, w porywach może osiągać do 40 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1028 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 4 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: 15.53. Termika: zimno i sucho.

Sobota, 5 grudnia

Kolejny dzień weekendu również pełny słońca (zachmurzenie do 70% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). Bez opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunków zachodnich słaby wiatr w porywach może osiągać do 20 km/h. Ciśnienie: 1031 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 6 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -1 st. C. Zachód słońca: 15.42. termika: zimno i sucho.

Niedziela, 6 grudnia

W Mikołajki Tatry także pozostaną skąpane w słońcu (zachmurzenie do 70% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin). Synoptycy nie prognozują dla tego dnia wystąpienia opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, nadal wiejący z kierunków zachodnich. W porywach może osiągać do 40 km/h. Ciśnienie: 1028 hPa, ponownie będzie rosnąć. Na wysokości pięter reglowych spodziewamy się maksymalnie 7 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -1 st. C. Zachód słońca: 15.42. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 4.12.2015 r. Wybierając się w góry zawsze konfrontuj te informacje z jak najbardziej aktualnymi prognozami. Kontroluj aktualny stopień zagrożenia lawinowego i obserwuj teren, w który się znajdujesz. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować