Warunki w Tatrach 27-29 listopada

piątek, 27 listopad 2015 08:13

Kto lubi Tatry w zimowej odsłonie, tego już ciągnie w góry. Rozpoczęła się biała bajka i wygląda na to, że tym razem śniegu będzie już tylko przybywać.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, który rozpoczął ostatni weekend miesiąca. Listopad w Tatrach przyniósł pierwsze znaki, że zima nieodzownie wkroczyła w góry i już nie zamierza odpuszczać. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich pojawiły się nawet pierwsze skiturowe ślady nart. Przed nami weekend zmiennej aury pogodowej. Na pewno przez Tatry przewinie się sporo mgieł i chmur, z których gdzieniegdzie sypnie śniegiem. Nie zabraknie jednak też przejaśnień. Dzień jest krótki: w dzisiejszy piątkowy poranek słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.07. Zniknie z nieba ustępując miejsca nocy o 15.47, co daje 8.40 minut światła dziennego.

Zgodnie z informacją TPN (komunikat turystyczny) obecnie a Tatrach panują iście zimowe warunki. Na chwilę obecną (piątek) obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. W części reglowej szlaki pokryte są cienką warstwą śniegu i są oblodzone. W wyższych partiach Tatr pod warstwą śniegu zalega lód, a część szlaków nie jest przetarta. W miejscach zawietrznych potworzyły się poduchy śnieżne. Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich, na trawersie pod Kopką oberwany jest niewielki fragment szlaku. Prosimy o ostrożne pokonywanie tego odcinka. Na terenie TPN, w wielu miejscach trwa zrywka drewna. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Jak czytamy w komunikacie turystycznym, Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa. Dodatkowo, ze względu na prace remontowe zamknięty do odwołania jest szlak Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka – żółty.

Piątek, 27 listopada

Dziś w Tatrach mało słońca: od rana zachmurzenie będzie narastać od umiarkowanego do dużego (lokalnie do 100% nieba), łączny czas nasłonecznienia wyniesie zaledwie godzinę, przejaśnień więc będzie niewiele. W ciągu dnia raczej nie powinno dojść do opadów. Wysoko w górach wiatr słaby, wiejący z kierunków wschodnich, w porywach może osiągać do 20 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch)1017 hPa, będzie spadać. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie -2 st. C. W strefie wierzchołków gór bardziej mroźno: -8 st. C. Zachód słońca: 15.47. termika: mroźno i sucho.

Sobota, 28 listopada

Kolejny dzień weekendu również pochmurny, z niewielkimi przejaśnieniami (zachmurzenie lokalnie 90-100% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). Synoptycy przewidują nieznaczny, słaby opad śniegu (suma opadów atmosferycznych do 1 mm/12 h). Północno-zachodni wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Uwaga, w nocy z soboty na niedzielę może się nasilić (45-50 km/h). Ciśnienie: 1007 hPa, ponownie zacznie rosnąć. Na wysokości około 1000 m n.p.m. termometry pokażą najwyżej 1 st. C na plusie. Wysoko w górach -5 st. C. Zachód słońca: 15.46. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 29 listopada

Ostatni dzień weekendu jest niewiadomą. Zasadniczo według przewidywań synoptyków przez większość dnia aura nie powinna znacznie odbiegać od tej, którą Tary serwują w piątek i sobotę. Zbliżamy się jednak do krótkotrwałego załamania pogody, które nastąpi w poniedziałek lub właśnie – już w niedzielę. Najprawdopodobniej tego dnia warunki pogodowe będą bardzo zmienne. Zachmurzenie duże (ok. 80% nieba) nie przeszkodzi przejaśnieniom (według prognoz możliwe nawet 4 godziny nasłonecznienia) – im później tym większa możliwość, że chmury przysłonią niebo i przyniosą niewielkie opady śniegu (0.1 mm/12 h), którym towarzyszyć może silny wiatr (ok. 50 km/h). Ciśnienie: 1017 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 0 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -7 st. C. Zachód słońca: 15.45. Termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 27.11.2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi. Udanego, zimowego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować