Warunki w Tatrach 20-22 listopada

piątek, 20 listopad 2015 08:37

Deszcz ze śniegiem i bardzo silny wiatr nie dają za wygraną. W Tatrach wciąż jest nieprzyjemnie, warunki zniechęcają do wyjścia w góry. Gdzieniegdzie mogą leżeć połamane drzewa.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty dzień listopada. Wschód słońca przegonił noc o godzinie 6.57. Ciemność zapanuje ponownie po 15.53 (niecałe dziewięć godzin światła dziennego). W ostatnich dniach warunki pogodowe w Tatrach nie rozpieszczały. Wciąż obserwujemy silny wiatr (w porywach około 100 km/h) który towarzyszy opadom deszczu ze śniegiem. Ta sytuacja nadal będzie trwać, choć spodziewane opady nie będą już tak intensywne, jak w ciągu minionych dób. Poprawy sytuacji pogodowej możemy spodziewać się na początku przyszłego tygodnia.

Według informacji komunikatu turystycznego TPN, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne. W części reglowej dość dobre, ale szlaki wciąż są mokre, a na odcinkach leśnych błotniste. Po ostatnim wietrze gdzieniegdzie możemy natrafić na powalone drzewa, które będą sukcesywnie usuwane. Powyżej 1800 m n.p.m. leży cienka warstwa świeżego śniegu (około 5 cm; miejscami płaty) i występują oblodzenia. Na wielu oblodzonych szlakach użycie raków nie jest możliwe, z powodu zbyt małej warstwy śniegu i ich przejście jest niebezpieczne. Uwaga! Na czarnym szlaku do Doliny Pięciu Stawów Polskich, na trawersie pod Kopką oberwany jest niewielki fragment szlaku.

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa. Dodatkowo, ze względu na prace remontowe zamknięte do odwołania jest żółty szlak Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka.

Piątek, 20 listopada

Zimno, mokro i pochmurno (zachmurzenie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia 0 godzin). W ciągu dnia okresowo wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem (suma opadów atmosferycznych do 7 mm/12 h). Uwaga na bardzo silny, zachodni wiatr. W porywach może osiągać nawet 100 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1006 hPa, będzie spadać. Najwyższa temperatura jakiej tego dnia spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 4 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -3 st. C. Zachód słońca: 15.53, termika: zimno i mokro.

Sobota, 21 listopada

Kolejny dzień niepogody (zachmurzenie do 100% nieba, widoków na słońce brak). Synoptycy zapowiadają kolejne opady, w ciągu dnia w wysokich partiach gór może przybyć około 10 cm śniegu (suma opadów atmosferycznych do 6 mm/ 12 h). Wiejący z kierunków zachodnich wiatr powinien zelżeć (w porywach około 20 km/h). Ciśnienie: 994 hPa, będzie ponownie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości partii reglowych wynosi 1 st. C. na plusie. W strefie wierzchołków gór nawet -6 st. C. Zachód słońca: 15.52, termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 21 listopada

Niedziela również pochmurna, jeszcze bardziej mroźna, z niewielkimi przejaśnieniami (zachmurzenie do 80% nieba, łączny czas nasłonecznienia 1 godzina). Suma zapowiadanych na ten dzień opadów atmosferycznych wynosi do 4 mm/12 h. Wiejący z południowego zachodu wiatr może osiągać w porywach około 40 km/h. Ciśnienie: 1000 hPa, będzie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości 1000 m n.p.m. wynosi 0 st. C. W strefie 2000 m n.p.m. -8 st. C. Zachód słońca: 15.51. Termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 20.11.2015 r. Wybierając się w góry zawsze konfrontuj prognozy z jak najbardziej aktualnymi zapowiedziami. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować