Warunki w Tatrach 13-15 listopada

piątek, 13 listopad 2015 09:11

Jesteśmy na skraju zmiany pogody. Jeszcze w piątek łagodna aura nie będzie negatywnie wpływać na warunki w Tatrach. Od soboty zimno, pojawią się bardzo silny wiatr, deszcz i śnieg.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 13. dzień listopada. Niektórzy wierzą w pechowe połączenie tej daty i dnia tygodnia i nie ruszają się z domu. Ale jak to zwykle bywa, w górach jest wszystko na odwrót. Tak więc SZCZĘŚĆIARZE, którzy wybrali się dzisiaj w Tatry, mają okazję skorzystać z ostatniego dnia ładnej pogody. Sobota i niedziela staną się początkiem złej passy pogodowej. Czeka nas nie tylko znaczne ochłodzenie, opady deszczu i śniegu, ale także bardzo silny, porywisty wiatr. Pamiętajmy, że późną jesienią dzień trwa krótko. Słońce wstało dziś nad Tatrami o godzinie 6.46, zniknie z nieba już o 16.01. Czołówka jest więc teraz nieodzownym towarzyszem wędrówki.

TPN informuje, że obecnie w Tatrach przeważnie panują dobre warunki do uprawiania turystyki. (Taki stan ulegnie zmianie już w sobotę). Jedynie w części leśnej szlaki są wciąż mokre, w godzinach porannych oblodzone. W partiach graniowych, szczególnie na północnych stokach wciąż zalega śnieg i występują oblodzenia. Na wielu oblodzonych szlakach użycie raków nie jest możliwe, z powodu zbyt małej warstwy śniegu i ich przejście jest niebezpieczne. Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, obsunął się fragment ścieżki. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa. Ze względu na prace remontowe zamknięty do odwołania jest żółty szlak Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka.

Piątek, 13 listopada

W Tatrach od rana słonecznie i niemal bezchmurnie. W ciągu dnia zachmurzenie będzie narastać do 50% nieba. Łączny czas nasłonecznienia wyniesie do 7 godzin. Nie spodziewamy się dziś wystąpienia opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, w porywach może osiągać do 40 km/h. Będzie się wzmagać. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1024 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 11 st. C. Na około 2000 m n.p.m. zimno, jedynie 4 st. C. Zachód słońca: 16.01. Termika: zimno i sucho.

Sobota, 14 listopada

Załamanie pogody. Na niebie znacznie więcej chmur (zachmurzenie 60-70%), wciąż jednak liczyć możemy na przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). Po południu opady śniegu (razem z nocnym opadem ponad 10 cm), w niższych partiach gór deszczu (0.5 mm/12 h). Uwaga! Będzie mocno wiało. Nawet do 100 km/h. Ciśnienie: 1024 hPa, będzie gwałtownie spadać. Spodziewamy się również obniżenia temperatury. Na wysokości około 1000 m n.p.m. 4 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: 16.00. termika: Mroźno i sucho.

Niedziela, 15 listopada

Ciemno, zimno i pochmurno. Na niebie tego dnia nie uświadczymy słońca (0 godzin nasłonecznienia), zachmurzenie do 90% nieba. Synoptycy prognozują opady deszczu ze śniegiem i śniegu (łączna suma opadów atmosferycznych 6.6 mm/12 h). Nadal będzie wiało, w porywach nawet do 120 km/h. Ciśnienie: !013 hPa, będzie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Zachód słońca 15.59. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 13.11.2015 r. Wybierając się w góry uzupełniaj wiedze jak najbardziej zaktualizowanymi zapisami. Uważajmy na warunki, które w najbliższych dnia znacznie się pogorszą. Tym, którzy wybrali się w góry w piątek życzymy wiele szczęścia, niezależnie od przesądów dotyczących daty.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować