Warunki w Tatrach 6-8 listopada

piątek, 06 listopad 2015 07:12

W ostatnich dniach rozpieszczała nas stabilna, słoneczna aura z dużą ilością słońca i inwersją temperatur. Niestety szczęście nie trwa wiecznie, już niedługo na tatrzańskim niebie zagoszczą chmury, spadnie deszcz.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, szósty dzień listopada. Piękny wschód słońca (6.35; zachód 16.11) na czystym niebie zwiastował pogodny dzień. Tak też będzie. Po długiej serii słonecznej, stabilnej pogody spodziewamy się jednak zmiany. Kolejne dni weekendu przyniosą duże zachmurzenie i okresowo opady deszczu. Dzień jest coraz krótszy, słońce wisi coraz niżej. Tatry ujmują tym szczególnym, późnojesiennym urokiem przejrzałych kolorów, a zima jest już o krok.

Zgodnie z informacją TPN, obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W części reglowej bardzo dobre, szczególnie na szlakach o ekspozycji południowej. Gdzieniegdzie natknąć się można na grząskie błoto. Powyżej górnej granicy lasu, na północnych stokach i na znacznych odcinkach szlaków nasłonecznionych panują warunki zimowe. Na szlakach leży śnieg i są one mocno oblodzone (np. czerwony szlak z Giewontu na Przełęcz w Grzybowcu). Przejście niektórych szlaków bez użycia raków jest niebezpieczne, np. do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, obsunął się fragment ścieżki. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione. Na szlaku z Cyrhli w kierunku Psiej Trawki prowadzony jest remont szlaku. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

W komunikacie turystycznym TPN przypomina, że Jaskinia Mroźna jest zamknięta na okres zimowy od 31 października do 25 kwietnia. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska i Dolina Lejowa. Ze względu na prace remontowe zamknięte do odwołania są następujące szlaki: Jaszczurówka - Polana Olczyska - szlak zielony i Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka - szlak żółty.

Piątek, 6 listopada

Dzień pełen promieni słońca (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin), ze stopniowym rozwojem chmur (zachmurzenie do 50% nieba). Nie powinny wystąpić opady atmosferyczne. Wiejący z kierunków północnych wiatr nie będzie dawał się we znaki, w porywach osiągając do 10 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1023 hPa, będzie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 12 st. C. W strefie wierzchołków gór chłodniej, 5 st. temperatury dodatniej. Zachód słońca: 16.11, termika: zimno i sucho.

Sobota, 7 listopada

Zdecydowanie więcej chmur (zachmurzenie zmienne lokalnie do 90% nieba) i nieznaczne przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). Niska widoczność może stworzyć problemy orientacyjne w poruszaniu się po szlakach. W ciągu dnia wystąpią przelotne opady deszczu, o słabym nasileniu (około 0.2 mm/12h). Wiatr wiejący z kierunków zachodnich przybierze na sile, w porywach osiągając do 40 km/h. Ciśnienie: 1025 hPa, nadal będzie rosnąć. Na wysokości 1000 m n.p.m. temperatura urośnie najwyżej do 11 st. C. Na 2000 m n.p.m. chłodno, 4 st. C. na plusie. Zachód słońca: 16.10, termika: zimno i mokro.

Niedziela, 8 listopada

Niedziela to tak naprawdę „dzień zagadka”. Synoptycy nie są zgodni co do prognoz, o tym jak wyglądać będzie aura zdecyduje szybkość poruszania się frontu atmosferycznego. Tym niemniej, na pewno nie będzie to dzień pełen słońca. Najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z zachmurzeniem umiarkowanym, narastającym do 90% nieba. Nie obędzie się jednak bez przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin). Pesymiści prognozują opady deszczu (nawet do 3 mm/12 h), optymiści go wykluczają. Co będzie – zobaczymy. Wybierając się w góry lepiej być przygotowanym na gorszą pogodę. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i silny, w porywach może osiągać do 50 km/h. Ciśnienie: 1017 hPa, zacznie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości partii reglowych wyniesie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór 4 st. C. na plusie. Zachód słońca: 16.08. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 06.11.2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne opisy warunków. W Tatrach jest teraz pięknie, ale pamiętajmy że południowe stoki kuszą łatwą dostępnością, podczas gdy nieubezpieczone odpowiednim sprzętem i doświadczeniem przejście stoków północnych może być bardzo niebezpieczne. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować