Warunki w Tatrach 30 października - 1 listopada

piątek, 30 październik 2015 07:42

Jesień uwzięła się na dobre i czule żegna się z nami, nie chcąc odejść. Przełom października i listopada to weekend pełen słońca w łagodnej odsłonie. W Tatrach będzie przepięknie.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, trzydziesty dzień października. Zaczyna się przełomowy weekend, który żegna jeden miesiąc i wprowadza nas kolejny. W najbliższych dniach niektórzy obchodzą halloween, z humorem zbliżając się do tematu śmiertelności, inni z refleksyjnie stają nad grobami zmarłych – tych bliskich i tych nieznanych (Dzień Wszystkich Świętych). Coraz krótszy dzień niezmiennie przypomina nam, że to już jesień, że niedługo zima. Słońce daje nam 10 godzin światła, potem oddaje wartę księżycowi (wschód: 6.24, zachód: 16.22).

W najbliższych dniach pogoda nie będzie kapryśna. Szykują się dni pełne słońca, z łagodną aurą. Co więcej, taki stan może utrzymać się jeszcze do środy (jeżeli nie dłużej). Według informacji TPN obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki: w dolnych partiach gór bardzo dobre, jedynie w zacienionych miejscach występuje błoto, które w godzinach rannych przymarza. Powyżej górnej granicy lasu panują warunki zimowe, na szlakach leży warstwa świeżego śniegu, jest ślisko i szlaki są mocno oblodzone. Przejście niektórych szlaków bez użycia raków jest prawie niemożliwe (np. do Doliny pięciu Stawów). Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, obsunął się fragment ścieżki. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. Na szlaku z Cyrhli w kierunku Psiej Trawki prowadzony jest remont szlaku. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów.

TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Dodatkowo nieczynne są szlaki: Jaszczurówka - Polana Olczyska - szlak zielony, Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka - szlak żółty. Schronisko na Kalatówkach od 19 października do 5 listopada oraz od 16 listopada do 20 grudnia jest zamknięte. Czynny będzie tylko bufet.

Piątek, 30 października

Dziś dużo słońca, niemal bezchmurne niebo (zachmurzenie do 20%, łączny czas nasłonecznienia do 9 godzin). Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr słaby (w porywach do 11 km/h), wiejący ze wschodu. Ciśnienie: 1028 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 12 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 6 st. na plusie. Zachód słońca: 16.22. termika: zimno i sucho.

Sobota, 31 października

Pogoda bajeczna. Sobota będzie równie słonecznym dniem (9 godzin nasłonecznienia). Na niebie zero chmur. Nie zaskoczy nas deszcz ani tym bardziej śnieg. Łagodny wiatr wiejący z południowego wschodu w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie: 1035 hPa, uwaga – nadal będzie rosnąć! Maksymalna temperatura jaką termometry pokażą na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 14 st. C. W strefie wierzchołków gór 7 st. C. Zachód słońca: 16.21. Termika: zimno i sucho.

Niedziela, 1 listopada

Dzień Wszystkich Świętych również z bardzo przyjazną aurą. Na niebie nic nie będzie powstrzymywać siły słońca (zachmurzenie 0% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 9 godzin). Bez opadów. Południowo wschodni wiatr w porywach może osiągać do 15 km/h. Ciśnienie 1037 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej zaznamy w strefach reglowych wyniesie 13 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 7 st. C. Zachód słońca: 16.19. termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana w godzinach porannych dnia 30.10.2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje danych. Przed nami dni, które dają nam w prezencie piękną, wciąż jesienną aurę. Warto skorzystać. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować