Warunki w Tatrach 23-25 października

piątek, 23 październik 2015 07:05

Wpatrując się w ośnieżone szczyty myślimy już bardziej o zimie, niż o jesieni. Tatry wyglądają pięknie. W najbliższych dniach te widoki dodatkowo uświetni słońce.

Informacje dla osób udających się w góry

Zgodnie z kalendarzem mamy dziś piątek, 23. dzień października. To już ostatni pełny weekend w tym miesiącu, data nieodzownie przypomina o zbliżającym się listopadzie. Słońce obudziło Tatry o godzinie 7.12, opuści niebo ustępując nocy o 17.35. Trudno nie zauważyć, że dzień jest coraz krótszy, bez czołówki nie ma co wychodzić w góry. W najbliższych dniach na niebie zagości słońce, które nie dając przewagi chmurom będzie królować na niebie. To będzie przepiękny weekend.

TPN informuje, że obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg, który przysypuje bardzo śliskie szlaki jest mokry, w wielu miejscach pod jego warstwą występują oblodzenia. Rano i po południu dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur i mgła, które w znacznym stopniu ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. W partiach reglowych szlaki są mokre i śliskie oraz miejscami błotniste. Świeżo spadły, mokry śnieg uszkodził wiele drzew i miejscami gałęzie mogą utrudniać przejście niektórych odcinków szlaków. Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, obsunął się fragment ścieżki. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione. W Dolinie Jaworzynki oraz z Cyrhli w kierunku Psiej Trawki prowadzony jest remont szlaku. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Dodatkowo, ze względu na prace remontowe zamknięte do odwołania są następujące szlaki: Jaszczurówka - Polana Olczyska - szlak zielony, Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka - szlak żółty. Uwaga! Schronisko na Kalatówkach od 19 października do 5 listopada oraz od 16 listopada do 20 grudnia jest zamknięte. Czynny będzie tylko bufet.

Piątek, 23 października

Dziś na niebie przewaga chmur (zachmurzenie do 70% nieba), możemy jednak liczyć na przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). W ciągu dnia nie wystąpią opady atmosferyczne. Wysoko w górach wiatr słaby, wiejący z północnego zachodu, w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1021 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 6 st. C., w strefie wierzchołków gór -1 st. C. Zachód słońca: 17.35 Termika: zimno i sucho.

Sobota, 24 października

Sobota niewiarygodnie słoneczna, niemal bezchmurna (zachmurzenie do 20% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 8 godzin). Tego dnia w górach również nie pojawi się ani deszcz, ani śnieg. Wysoko w górach wiatr słaby, wiejący z kierunków południowych, w porywach może osiągać około 11 km/h. Ciśnienie: 1021 hPa, będzie spadać. Temperatura będzie powoli wzrastać. Na poziomie pięter reglowych spodziewamy się 9 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. 3 st. C. „na plusie”. Zachód słońca: 17.33. Termika: zimno i sucho. Uwaga! Pamiętajmy że zmiana z czasu letniego na zimowy, nastąpi w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października 2015 r. Cofamy zegarki o godzinę.

Niedziela, 25 października

Ostatni dzień weekendu również pogodny. Na niebie dużo słońca, choć już mniej niż zaserwuje sobota (zachmurzenie 40-50% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr słaby, zachodni, w porywach może osiągać do 25 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, będzie intensywnie rosnąć. Temperatura, jaką zastaniemy na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie nawet 12 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 5 st. C. „na plusie”. Zachód słońca: 16.31 (po zmianie czasu). Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych godzin porannych dnia 23. 10. 2015 r. Wybierając się w góry porównaj ją z jak najbardziej aktualnymi wyrokami synoptyków. Przed nami przepiękny weekend, pamiętajmy jednak że warunki zimowe wymagają odpowiedniego podejścia i dużego doświadczenia w poruszaniu się po wyższych partiach gór. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgozata Tomik

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować