Warunki w Tatrach 16-18 października

piątek, 16 październik 2015 08:47

Złota polska jesień poddaje się upływającemu czasowi. Ośnieżone szczyty świadczą o powoli nadchodzącej zimie. Tymczasem walka tych dwóch pór roku trwa, jesień, choć coraz bardziej deszczowa i ponura nadal przemawia.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, szesnasty dzień października. Mamy za sobą połowę miesiąca. Słońce wschodzi coraz później (dzisiaj o 7.01), zachodzi coraz wcześniej (17.48). Aura najczęściej wpędza w melancholię, choć w górach ma teraz ten szczególny, jesienny wymiar: o przewagę walczą ze sobą dwie pory roku – zima, przychodząc z mrozem i sypiąc białym puchem, jesień, z nisko wiszącym słońcem i sytymi barwami. Nadchodzący weekend stworzy arenę do obserwacji tej wielkiej rozgrywki. Będzie deszczowo, będzie słonecznie, wysoko w górach poprószy śnieg – będą wszystkie atrakcje październikowe.

TPN informuje, że obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. W wyższych partiach gór, jak i w części reglowej szlaki są śliskie, mokre i przysypane warstwą śniegu, który nie jest jeszcze stabilny. W niższych partiach natkniemy się błoto, zwłaszcza na szlakach prowadzących przez las. Dodatkowym utrudnieniem jest zalegająca miejscami mgła, która utrudnia orientację w terenie i silne podmuchy wiatru. Miejscami możemy spotkać utrudnienia. Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, zerwany jest szlak. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. TPN informuje, że w Dolinie Jaworzynki oraz z Cyrhli w kierunku Psiej Trawki prowadzony jest remont szlaku. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Uprasza się o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

W komunikacie turystycznym podaje się informację, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowai szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Dodatkowo, ze względu na prace remontowe zamknięte do odwołania są następujące szlaki: Jaszczurówka - Polana Olczyska - szlak zielony, Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka - szlak żółty.

Uwaga! Niedźwiedzie powoli szykują się do snu zimowego. W związku z tym w ostatnim czasie odnotowuje się ich częstszą aktywność w niskich partiach gór. W przypadku spotkania należy wolno i spokojnie oddalić się.

Piątek, 16 października

Pierwszy dzień weekendu chłodny i pochmurny (zachmurzenie do 90% nieba), z nielicznymi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny). Okresami mogą wystąpić opady deszczu (przewidywana ilość opadów atmosferycznych do 3.8 mm/12 h). Wiatr umiarkowany, porywisty, wiejący z kierunków południowych (do 50 km/h). Ciśnienie 1018 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 12 st. C. W strefie wierzchołków gór 5 st. C. na plusie. Zachód słońca: 17.48. Termika: zimno i mokro.

Sobota, 17 października

Kolejny dzień nie przyniesie poprawy aury, wręcz przeciwnie. Na niebie będą królować chmury (do 90% nieba), słońca nie uświadczymy. Spodziewamy się ulewnych opadów deszczu (do 14 mm/ 12 h), a nawet burz. Wysoko w górach spadnie śnieg. Wiatr umiarkowany, wiejący z kierunku południowego, w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1017 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 11 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 4 st. C. na plusie. Zachód słońca: 17.46. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 18 października

Ostatni dzień weekendu przyniesie nam uśmiech słońca. Zachmurzenie zmienne, maksymalnie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin; liczne rozpogodzenia. Synoptycy nie prognozują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych, w porywach może osiągnąć 20 km/h. Ciśnienie: 1016 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 11. St. C. Na 2000 m n.p.m. 4 st. C. Zachód słońca: 17.44. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 16. 10. 215 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne prognozy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować