Warunki w Tatrach 9-11 października

piątek, 09 październik 2015 09:10

W Tatrach zimno, coraz zimniej. Takie już są uroki jesieni. Najbliższe dni należą do ciemnej kurtyny chmur i zimnego oddechu mrozu. Niewykluczone, że wysoko przy tatrzańskich szczytach zrobi się biało.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dziewiąty dzień października. Wierzchołki Tatr toną we mgle, więc nie sposób było wyraźnie przyjrzeć się codziennemu cudowi wschodu słońca, który miał miejsce o 6.52. Dzień staje się coraz krótszy, czołówki coraz bardziej potrzebne: zachód słońca dziś dokładnie o 18.00. W najbliższym czasie warunki pogodowe nie będą sprzyjać turystyce pieszej i wspinaczce. Opady deszczu i śniegu wraz z utrzymującymi się temperaturami oscylującymi wokół zera sprawią, że będzie ślisko. Naprawdę ślisko. Zwłaszcza w żlebach i rejonach o ekspozycji północnej. Zaleca się rozwagę w planowanych górskich przedsięwzięciach.

Według informacji TPN, obecnie w Tatrach panują dość dobre warunki do uprawiania turystyki, z tendencją do pogorszenia się (patrz wyżej). Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, zerwany jest szlak. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione. W Dolinie Jaworzynki oraz z Cyrhli w kierunku Psiej Trawki prowadzony jest remont szlaku. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku. TPN przypomina, że Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Dodatkowo, ze względu na prace remontowe zamknięto do odwołania: Jaszczurówka - Polana Olczyska - szlak zielony, Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka - szlak żółty.

Piątek, 9 października

Od rana na niebie dużo chmur. Taki obraz nie zmieni się w ciągu tej doby. Nie uświadczymy również słońca (zachmurzenie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia 0 godzin). W ciągu dnia opady okresami deszczu i deszczu ze śniegiem (nawet do 7 mm/ 12 h sumy opadów atmosferycznych). Wysoko w górach wiatr słaby, w porywach do 20 km/h, wiejący ze zmiennych kierunków. Ciśnienie – pomiar Kasprowy Wierch – 1019 hPa będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 9 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 3 st. C. temperatury dodatniej. Zachód słońca: 18.00; termika: zimno i mokro.

Sobota, 10 października

Drugi dzień weekendu będzie najbardziej korzystny pod względem pogodowym na wyjście w góry. Czeka nas zachmurzenie umiarkowane (do 50% nieba) i przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). Synoptycy nie przewidują opadów atmosferycznych. Wiatr nadal słaby (do 10 km/h) wiejący ze zmiennych kierunków. Ciśnienie niezmiennie 1019 hPa, nadal będzie się wahać. Ochłodzi się. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w strefie partii reglowych wynosi 7 st. C. W strefie wierzchołków gór tylko 1 st. C. na plusie. Zachód słońca 17.58. Termika: zimno i sucho.

Niedziela, 11 października

Ostatni dzień weekendu pochmurny (zachmurzenie zmienne, lokalnie do 100% nieba), z przejaśnieniami (łącznie do 4 godzin nasłonecznienia). Niewykluczone nieznaczne opady deszczu, choć prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest niewielkie. Wiatr umiarkowany, z kierunków wschodnich (w porywach do 50 km/h). Ciśnienie 1018 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 2 st. C. Wysoko w górach mróz: na 2000 m n.p.m. -5 st. C. Zachód słońca: 17.56. termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 09. 10. 2015 r. Wybierając się w góry uzupełniaj wiedzę o jak najbardziej aktualne zapowiedzi. Pogoda w Tatrach jest typowo jesienna. Korzystajmy z niej mądrze. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować