Warunki w Tatrach 2-4 października

piątek, 02 październik 2015 13:12

Pierwszy weekend października to powrót łagodnej, słonecznej jesieni. Tatry w rdzawych rumieńcach na szczytach mienią się jednak bielą. Wysoko w górach warstwa lodu i śniegu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, drugi dzień września. Słońce wstało nad Zakopanem o godzinie 6.40 i zakończy dzień swoim zachodem 11 godzin 34 minuty później. Trwa typowa, tatrzańska jesień. Zbocza gór przybierają całą gamę kolorów typowych dla tej pory roku, podczas gdy szczyty z daleka już się srebrzą. Przed nami weekend pełen słońca, z dodatnimi temperaturami, najprawdopodobniej bez opadów atmosferycznych.

Według informacji TPN, obecnie w Tatrach panują dość dobre, aczkolwiek w wyższych partiach już zimowe warunki do uprawiania turystyki. Po ostatnich opadach deszczu i deszczu ze śniegiem na szczytach zalega cienka warstwa lodu i białego puchu. Tam konieczne jest już użycie raków. W części reglowej szlaki są jeszcze miejscami mokre, śliskie i błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej. Prosimy zachować ostrożność.

TPN informuje, że na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, zerwany jest kawałek chodnika turystycznego. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. W Dolinie Jaworzynki oraz z Cyrhli w kierunku Psiej Trawki prowadzony jest remont szlaku. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Przypominamy, że Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Dodatkowo, ze względu na prace remontowe zamknięte do odwołania są następujące szlaki: Jaszczurówka - Polana Olczyska - szlak zielony i Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka - szlak żółty.

Piątek, 2 października

Od rana słonecznie i niemal bezchmurnie. Po południu zachmurzenie umiarkowane, do 60% nieba. W ciągu dnia słońce nas nie opuści (łączny czas nasłonecznienia do 10 godzin). Nie spodziewamy się dziś opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr słaby (ok. 6 km/h), wiejący z kierunków południowych. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1027 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 13 st. C. W strefie wierzchołków gór 6 st. C. Zachód słońca: 18.15. Termika: zimno i sucho.

Sobota, 3 października

Drugi dzień weekendu również słoneczny (zachmurzenie do 30% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 10 godzin). Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiatr słaby i umiarkowany (w porywach do 40 km/h), wiejący z kierunków południowych. Ciśnienie 1022 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na około 1000 m n.p.m. wynosi 15 st. C. Na 2000 m n.p.m. 8 st. C. „na plusie”. Zachód słońca: 18.13. Termika: zimno i sucho.

Niedziela, 4 października

Ostatni dzień weekendu będzie nieco mniej korzystny pod kątem warunków pogodowych. Nadal dużo przejaśnień, na niebie pojawi się jednak więcej chmur (zachmurzenie do 80% nieba, łącznie 6 godzin nasłonecznienia). Po południu mogą wystąpić nieznaczne, przelotne opady deszczu. Wiatr słaby, wiejący z kierunków południowych. Ciśnienie 1018 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości partii reglowych wynosi 17. st. C. W strefie wierzchołków gór 10 st. C. Zachód słońca: 18.11. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana w godzinach porannych dnia 02.10.2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane. Przed nami piękny, jesienny weekend. Nie zapominajmy jednak że dzień staje się coraz krótszy, a wysokie partie gór serwują już bardziej zimowe niż jesienne przyjemności. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować