Warunki w Tatrach 25-27 września

piątek, 25 wrzesień 2015 10:20

W ten weekend w najwyższych partiach gór najprawdopodobniej zrobi się… biało. I nie ma w tym nic dziwnego. Tatrzańska jesień ma niejedną twarz. Przed nami załamanie pogody.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty piąty dzień września. Na temat nadejścia jesieni nie świadczy już tylko kolor czerwonych Wierchów, ale kalendarzowy porządek dat. Dzień staje się coraz krótszy. Słońce, choć niewidoczne zza grubej warstwy chmur, wstało nad Tatrami o godzinie 6.31. Opuści niebo za niemal dwanaście godzin, o 18.30. Przed nami pochmurny deszczowy weekend, który w najwyższych partiach gór może przynieść opady śniegu. Uwaga na ulewne deszcze, które mogą pojawić się w piątek i sobotę! Synoptycy prognozują, że jedynie w niedzielę na niebie zagości słońce.

Obecnie w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej. Na szlakach jest ślisko, mokro i błotnisto. Według informacji TPN, szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej oraz na Drodze pod Reglami między Doliną Kościeliską a Chochołowską. Dodatkowo gęsta mgła znacznie ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie. Uwaga, w Dolinie Jaworzynki oraz z Cyrhli w kierunku Psiej Trawki prowadzony jest remont szlaku. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Dodatkowo, ze względu na prace remontowe zamknięte do odwołania są następujące szlaki: Jaszczurówka - Polana Olczyska - szlak zielony i Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka - szlak żółty.

Piątek, 25 września

Od rana w Tatrach zalega gęsta mgła, a na niebie królują chmury, które będą dziś stanowczo okupować niebo (zachmurzenie 90-100% nieba, łączny czas nasłonecznienia 0 godzin). W górach spodziewamy się ulewnych, intensywnych opadów deszczu (nawet 14 mm/12 h). Na wysokości około 2000 m n.p.m. wiatr północny, umiarkowany, w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1015 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór zimno, jedynie 5 st. C. Zachód słońca: 18.30. termika: zimno i mokro.

Sobota, 26 września

Kolejny dzień weekendu nie przyniesie poprawy aury. Chmury zdominują niebo (zachmurzenie 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia 0 godzin). Opady deszczu staną się jeszcze bardziej intensywne (24 mm/12 h), a w wyższych partiach gór spodziewamy się deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 45 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na około 1000 n.p.m. wyniesie 9 st. C. W strefie wierzchołków gór jedyne 3 st. C. „na plusie”. Zachód słońca: 18.28. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 27 września

W ostatnim dniu weekendu nastąpi pewna poprawa – możemy liczyć na przejaśnienia w ciągu dnia (zachmurzenie: do 90%, łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin). Synoptycy nie przewidują opadów deszczu czy śniegu w niedzielę. Wysoko w górach wiatr umiarkowany w porywach może osiągać 45 km/h. Ciśnienie: 1025 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 10 st. C. Na 2000 m n.p.m. 4 st. C. zachód słońca: 18.28. termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 25. 09. 2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualne prognozy. Przed nami załamanie pogody, bądźmy czujni i nie dajmy się mu zaskoczyć. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować