Warunki w Tatrach 18-20 września

piątek, 18 wrzesień 2015 11:39

W ten weekend znajdziemy się na przełomie pogodowym tatrzańskiej aury. Słoneczny piątek w niedzielę będzie już tylko wspomnieniem, każdego dnia przybywać będzie chmur.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, osiemnasty dzień miesiąca. Pierwsze promienie słońca rozświetliły wierzchołki Tatr o godzinie 6.20. Zmierzch nastanie o 18.47. Czerwone Wierzchy barwą zasługują już na swoją nazwę. Dzień jest coraz krótszy, czołówka w plecaku staje się absolutnym „must be” turysty. Od rana na niebie sporo słońca, którego nie odbiorą nam dziś żadne kaprysy aury. Cieszmy się, to ostatni dzień dobrej pogody, która w najbliższym czasie sprawi, że nasze góry spłyną deszczem.

Obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki, ale w ciągu kolejnych dób ze względu na opady deszczu należy spodziewać się zmiany. Na chwilę obecną, jedynie w Dolinie Starorobociańskiej oraz na Drodze pod Reglami między Doliną Kościeliską a Chochołowską jest jeszcze sporo błota. Według informacji TPN Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, zerwany jest fragment drogi turystycznej. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. W Dolinie Jaworzynki oraz z Cyrhli w kierunku Psiej Trawki prowadzony jest remont szlaku. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów.

TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie parku narodowego są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Uwaga! Ze względu na prace remontowe zamknięte do odwołania są następujące szlaki Brzeziny - schronisko Murowaniec - szlak czarny, Jaszczurówka - Polana Olczyska - szlak zielony, Wielka Polana Małołącka - Przełęcz Kondracka - szlak żółty.

Piątek, 18 września

Dzień rozpoczął się bardzo pogodnie i taki już pozostanie. Z biegiem godzin może nastąpić rozwój chmur (po południu zachmurzenie lokalnie do 80% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 10 godzin), z których jednak nie powinien spaść deszcz. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, w porywach może osiągać do 40 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1015 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura, jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie dziś 21 st. C. W strefie wierzchołków gór 15 st. C. Zachód słońca: 18.47. Termika: chłodno i sucho.

Sobota, 19 września

Kolejny dzień weekendu z rana pogodny, z narastającym zachmurzeniem (do 90% nieba), ale nadal z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). Po południu spodziewamy się opadów deszczu (do 2 mm/ 12 h). Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, wiejący z kierunków południowych. Ciśnienie: 1019 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 17 st. c. Na około 2000 m n.p.m. zimno, tylko 11 st. C. Zachód słońca: 18.45. termika: zimno i mokro.

Niedziela, 20 września

Niedziela będzie najmniej korzystnym pogodowo dniem na wyjście w góry. Przez większość doby zachmurzenie duże (do 90% nieba), na słońce nie ma co liczyć (łączny czas nasłonecznienia 0 godzin). Uwaga, spodziewamy się bardzo intensywnych opadów deszczu (26 mm/ 12 h). Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany (w porywach do 40 km/h), wiejący z kierunków północnych. Ciśnienie: 1014 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 13 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 6 st. C. Temperatura odczuwalna bliska zeru. Zachód słońca: 18.43, termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana w godzinach południowych dnia 18. 09. 2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje danych. Uwaga, opady deszczu w najbliższych dniach mogą sprawić, że poruszanie po szlakach stanie się niebezpieczne. Weźmy to pod uwagę planując wyjście w Tatry. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować