Warunki w Tatrach 11-13 września

czwartek, 10 wrzesień 2015 22:15

W Tatrach powoli temperatura schodzi w dół. W wysokich partiach gór może nawet zalegać cienka warstwa śniegu. Czerwone Wierchy zaczynają się rumienić. Nadchodzi jesień.

Informacje dla osób udających się w góry

Przed nami kolejny weekend września. W piątek słońce obudzi góry o godzinie 6.08, by opuścić niebo dopiero dwie minuty po dziewiętnastej. Wciąż mamy sporo czasu na tatrzańskie wędrówki, ale trzeba pamiętać, że z dnia na dzień zmierzch będzie nadchodził coraz wcześniej. Jest zimno. W nocy temperatura w wysokich partiach gór oscyluje wokół zera. Przed nami typowy, wczesnojesienny weekend – będzie słońce, ale też sporo chmur. Pogoda raczej stabilna, zwłaszcza w niedzielę.

Jak informuje TPN, obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki – w części reglowej nawet dość dobre, ale padający przelotnie deszcz powoduje, że szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest w dolnej części Doliny Olczyskiej i w Dolinie Starorobociańskiej. Powyżej 1 800 m n.p.m. miejscami występują oblodzenia, natomiast od 2000 m n.p.m. może zalegać cienka warstwa śniegu. Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, zerwany jest odcinek ścieżki turystycznej. Około 10 metrów przejścia jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Przypominamy, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Uwaga! Od dnia 04.09. zamknięty jest do odwołania szlak niebieski z Przysłopu Miętusiego na Małołączniak. W rejonie tym prowadzone są prace remontowe.

Piątek, 11 września

Od rana w Tatrach pochmurno (zachmurzenie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia: do 2 godzin). Niski pułap chmur może ograniczać widoczność. Do godziny 14.00 mogą wystąpić przelotne opady deszczu (do 0.1 mm/12 h). Wysoko w górach wiatr słaby, w porywach umiarkowany (do 45 km/h), wiejący z kierunków wschodnich. Ciśnienie (pomiar dla Kasprowego Wierchu): 1022 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 13 st. C. W strefie wierzchołków gór jedynie 6 st. C. Zachód słońca: 19.02; termika: zimno i mokro.

Sobota, 12 września

Środkowy dzień weekendu bardziej stabilny pod względem pogodowym. Zachmurzenie będzie narastać w ciągu dnia (lokalnie do 90% nieba), możemy jednak liczyć na znaczne przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Po południu nie wykluczone przelotne opady deszczu. Wiatr słaby, południowo-zachodni, w porywach może osiągnąć 10 km/h. Ciśnienie: 1021 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura w strefach reglowych wyniesie 15 st. C. na wysokości około 2000 m n.p.m. 8 st. C. Zachód słońca: 19.00; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 13 września

Ostatni dzień weekendu będzie najbardziej korzystny na wyjście w góry. Zapowiada się piękny, jesienny dzień – zachmurzenie małe, około 20% nieba, lokalnie może zwiększać się po południu. W ciągu dnia dużo słońca (łącznie nawet 8 godzin nasłonecznienia). Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr słaby, wiejący z kierunków wschodnich. Ciśnienie: 1019 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie nawet 18 st. c. W strefie wierzchołków gór 8 st. na plusie. Zachód słońca: 18.59; termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z późnych godzin nocnych dnia 10. 09. 2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje informacji pogodowych. Przed nami piękne, jesienne dni. Korzystając z nich pamiętajmy o najważniejszym elemencie ekwipunku, który zabieramy w góry – rozsądku. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
3.00
2
Zaloguj się, by skomentować