Warunki w Tatrach 4-6 września

piątek, 04 wrzesień 2015 00:21

Wrzesień to miesiąc, w którym według statystyk tatrzańska aura zwykle daje nam w prezencie najdłuższe okna pogodowe. Tym razem na pewno nie podaruje ich w pierwszym tygodniu.

Informacje da osób udających się w góry

Dziś piątek, czwarty dzień września. Słońce rozpoczyna swoją nadziemną dolę o godzinie 5.59 i nie opuści nieba aż do 19.17. Nie da się ukryć, że dzień staje się coraz krótszy. Od rana na niebie sporo chmur, przez które jednak przedziera się słońce. Najbliższe dni nie będą jednak obfitować w promienie słoneczne. Czekają nas przeważnie chłodne, umiarkowanie pochmurne dni z przejaśnieniami i opadami deszczu. Nie wykluczone, że spadnie również śnieg.

Obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. Po ostatnich opadach deszczu szlaki wciąż są mokre, a miejscami błotniste. Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, zerwany jest fragment wydeptanej ścieżki. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. W Dolinie Olczyskiej i Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku. TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne, nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły. Uwaga! Od dnia 04.09. zamknięty do odwołania będzie szlak niebieski z Przysłopu Miętusiego na Małołączniak. W rejonie tym prowadzone są prace remontowe.

Piątek, 4 września

Dzisiejszy dzień będzie dość pochmurny (zachmurzenie do 90% nieba) z okresowymi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: do 3 godzin). W ciągu dnia synoptycy prognozują opady deszczu (do 2 mm/12 h). W słowackiej części Tatr Wysokich może zagrzmieć. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany (w porywach do 40 km/h), wiejący z kierunków zachodnich. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1013 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie dziś 16 st. C. W strefie wierzchołków gór tylko 10 st. C. zachód słońca: 19.17. Termika: zimno i mokro.

Sobota, 5 września

Powtórka z dnia poprzedniego. Również tym razem zachmurzenie lokalnie dochodzić będzie 90% nieba. Nie ma co liczyć na słońce. Łączny czas nasłonecznienia wyniesie do 3 godzin. W sobotę suma prognozowanych opadów atmosferycznych jest nieco wyższa, wynosi do 4 mm/12 h. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, wiejący z kierunków zachodnich. Ciśnienie: 1013 hPa, będzie powoi rosnąć. Na wysokości około 1000 m n.p.m. spodziewamy się maksymalnie 16 st. C. Na około 2000 m n.p.m. podobnie jak w piątek 10 st. C. Zachód słońca: 19.15. Termika: Zimno i mokro.

Niedziela, 6 września

Ostatni dzień weekendu z większą ilością słońca (zachmurzenie lokalnie do 80% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). W ciągu dnia spodziewamy się przelotnych opadów deszczu (do 2 mm/12 h). Uwaga, ze względu na ochłodzenie, wysoko w górach możliwe nieznaczne opady śniegu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 50 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 11 st. C. Na 2000 m n.p.m. zimno, tylko 4 st. C. Zachód słońca: 19.13. Termika: mokro i zimno.

Prognoza warunków została opracowana we wczesnych godzinach porannych dnia 04. 09. 2015 r. Wybierając się w góry zawsze należy sprawdzać aktualne prognozy i liczyć się z niespodziankami, jakie mimo wszystko może zaserwować nam tatrzańska aura. Pamiętajmy, że w Tatrach jest już chłodno, należy dostosować swój ubiór do warunków jesiennych. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
4.00
2
Zaloguj się, by skomentować