Warunki w Tatrach 28-30 sierpnia

piątek, 28 sierpień 2015 08:46

Kończy się ostatni miesiąc kojarzący się z latem. Sierpień pożegna się z nami słonecznym uśmiechem aury. Taką pogodę warto wykorzystać.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 28 dzień sierpnia. W Zakopanem słońce wstało nad górami o godzinie 5.49, poranek powitał nas słońcem. Od tego czasu do zapadnięcia zmroku minie jeszcze 13 godzin i 44 minuty. Na niziny powróciły wysokie temperatury, wysoko w górach jest jednak przyjemnie chłodno. Podobno na czerwonych Wierchach przebija się już rdzawy kolor. To oznacza tylko jedno… powoli idzie jesień. Obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki, choć po ostatnich deszczach należy spodziewać się mokrych, śliskich i błotnistych fragmentów szlaków. Według informacji TPN, na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, zerwany jest szlak. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. W Dolinie Olczyskiej i  Starorobociańskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte  od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 28 sierpnia

W ciągu całego dnia będzie utrzymywać się słoneczna pogoda (zachmurzenie lokalnie do 30% nieba, łączny czas nasłonecznienia: do 10 godz.). Synoptycy nie przewidują opadów atmosferycznych. W górach wiejący z kierunków zachodnich wiatr nie będzie dokuczliwy, w porywach osiągając do 40 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1019 hPa, będzie rosnąć. Zachód słońca: 19.33; termika: chłodno i sucho.

Sobota, 29 sierpnia

Kolejny dzień weekendu z nieco większym zachmurzeniem (ok. 40% nieba), ale licznymi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia: do 8 godz.). Padać nie powinno, jednak istnieje pewne prawdopodobieństwo wystąpienia przelotnych opadów deszczu (do 2 mm/12 h). Wysoko w górach wiatr słaby, południowo-zachodni, w porywach może osiągać do 20 km/h. Ciśnienie: 1024 hPa, będzie spadać. Zachód słońca: 19.30. Termika: chłodno i sucho.

Niedziela, 30 sierpnia

Ostatni dzień weekendu również powita nas słońcem. Będzie pogodnie (zachmurzenie do 20% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 11 godz.). Nie przewiduje się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich (w porywach do 40 km/h). Ciśnienie: 1022 hPa, nadal będzie spadać. Zachód słońca: 19.28. termika: chłodno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana w godzinach porannych dnia 28.08.2015 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane. Po kilku dniach pogodnej aury spodziewamy się ochłodzenia i opadów deszczu. Warto więc wykorzystać tak stabilny pogodowo, ostatni, sierpniowy weekend.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować