Groźne pobłądzenia w Tatrach

środa, 26 sierpień 2015 11:23

W zeszłym tygodniu ratownicy TOPR wielokrotnie wyruszali na akcje. Uwaga przykuwa kilka niebezpiecznych pobłądzeń w wysokogórskim terenie, co każe zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie korzystanie ze szlakowych znaków.

Pobłądzenia w Tatrach

Pierwsze i zarazem najgroźniejsze tego typu wydarzenie miało miejsc w zeszły czwartek. Dwie turystki - matka z córką - schodziły z Koziej Przełęczy w stronę Hali Gąsienicowej. W pewnym momencie zgubiły szlak i weszły w eksponowany teren. Tam niestety doszło do wypadku. Obydwie kobiety obsunęły się na stromych płytach i doznały obrażeń. Ciężej ranna była młodsza z nich i to ją śmigłowiec zabrał w pierwszej kolejności.

Dwa kolejne zdarzenia miały miejsce w niedzielę. Najpierw dwójka turystów pomyliła szlak w rejonie Żlebu Kulczyńskiego i znalazła się w trudnej technicznie Rysie Zaruskiego. Potem kolejny turysta zabłądził w rejonie Skrajnego Granata, również wchodząc w skomplikowany teren. W obydwu przypadkach interweniował śmigłowiec, przy pomocy którego uwolniono turystów z pułapki.

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
4.25
4
Zaloguj się, by skomentować