Warunki w Tatrach 21-23 sierpnia

piątek, 21 sierpień 2015 08:36

Sierpień jest miesiącem reprezentującym lato, ale w Tatrach klasyczną sytuacją są sierpniowe załamania pogody, podczas których robi się zimno i może nawet spaść śnieg. Tak, w środku lata.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 21 dzień sierpnia. Wschód słońca nad Tatrami miał miejsce o 5.39. Przez kolejne 14 godzin i 6 minut będziemy cieszyć się światłem dnia. W ostatnim czasie w Tatrach znacznie się ochłodziło. Uff… W końcu można oddychać. Stoimy u progu września – miesiąca w którym statystycznie najdłużej utrzymuje się w górach dobra pogoda. Tymczasem skupmy się jeszcze na sierpniu: według IMGW region obecnie znajduje się w strefie przejściowej pomiędzy płytkim niżem z ośrodkiem w rejonie Bałkanów a rozległym wyżem z centrum nad Zatoką Fińską. Ze wschodu napływa suche powietrze polarno-kontynentalne, ale to się zmieni w ciągu kolejnych dni. Od sobotniego popołudnia spodziewamy się deszczu, a nawet śniegu.

TPN informuje, że obecnie w Tatrach panują bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki, ale w godzinach porannych szlaki w wyższych partiach Tatr i w miejscach zacienionych mogą być mokre i oblodzone. Dużo błota jest w Dolinie Olczyskiej i w dolnej części Doliny Starorobociańskiej. Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, zerwany jest szlak. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. W Dolinie Olczyskiej i Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Przypominamy, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 21 sierpnia

Pierwszy dzień weekendu jest najbardziej korzystnym na wyjście w góry. Od rana pogodnie, łączny czas nasłonecznienia wyniesie dziś nawet 11 godzin. Na niebie mało chmur (do 30%), synoptycy nie przewidują opadów atmosferycznych. Wiatr słaby, wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, wschodni. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1024 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 16 st. C. W strefie wierzchołków gór chłodno, 9 st. C. Zachód słońca: 19.45, termika: chłodno i sucho.

Sobota, 22 sierpnia

Pierwsza połowa dnia z zachmurzeniem małym, które szybko narośnie do dużego (90% nieba). W południe spodziewamy się przelotnych opadów deszczu (0.6 mm/12 h), pod wieczór spadnie śnieg. Tego dnia w Tatrach jedynie pierwsza część dnia będzie słoneczna (łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, wiejący ze wschodu. Ciśnienie: 1021 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na ok. 1000 m n.p.m. wyniesie 15 st. C. Na 2000 m n.p.m. 8 st. C. Zachód słońca: 19.43, termika: zimno i mokro.

Niedziela, 23 sierpnia

Niedziela będzie średnio korzystnym dniem na wyjście w góry. Co prawda przez chmury wyglądać będzie słońce (miejscami łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin), lokalnie zachmurzenie dochodzić będzie jednak do dużego (90% nieba). W ciągu dnia przelotne opady deszczu (0.9 mm/12 h). W najwyższych partiach gór może spaść śnieg. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany , wiejący z południowego wschodu. Ciśnienie 1017 hPa, dalej będzie spadać. Maksymalna temperatura w strefie partii reglowych wyniesie 17 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. 10 st. C. Zachód słońca: 19.41, termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 21.08.2015 r. Pamiętajmy, że pogoda w Tatrach bywa bardzo kapryśna. Wybierając się w góry najlepiej „spodziewać się niespodziewanego”. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
4.50
2
Zaloguj się, by skomentować