Warunki w Tatrach 14-16 sierpnia

piątek, 14 sierpień 2015 10:18

Słońce, upał, ukrop, gorąco. Jest wiele słów które opisują to, co dzieje się w pogodzie w ostatnim czasie. Kolejny weekend nie przyniesie ulgi - ale wysoko w górach temperatura przystępna.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek. Czas pędzi nieubłaganie, to już połowa sierpnia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.29, opuści niebo po 14 godzinach i 30 minutach, o 20.00. W najbliższych dniach rejon znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia w gorącej, zwrotnikowej masie powietrza. Będzie gorąco. Wysoka temperatura nie będzie tak dokuczliwa na większych wysokościach, gdzie uciążliwe może być tylko nasilenie słońca.

Obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki. Jak informuje TPN: jedynie w dolnej części Doliny Olczyskiej jest jeszcze błoto. Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, zerwany jest szlak. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. W Dolinie Olczyskiej i Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Prowadzone są również prace naprawcze w rejonie Czerwonych Wierchów. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku. Przypominamy, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 14 sierpnia

Większa część dnia będzie pogodna. Początkowo zachmurzenie małe (ok. 20% nieba) po południu narastające do dużego. Łączny czas nasłonecznienia: do 9 godzin. Uwaga, po godz. 14 możliwe burze. Ilość opadów atmosferycznych: 0.5 mm/12 h. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1015 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 25 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 17 st. C. Zachód słońca: 20.00. Termika: ciepło i mokro.

Sobota, 15 sierpnia

Dzień ustawowo wolny od pracy, więc w górach można spodziewać się tłumów. Większość soboty będzie pogodna, zachmurzenie narastające od małego (20%) do 90% nieba. Łączny czas nasłonecznienia: do 10 godzin. Po południu możliwe burze z towarzyszącym intensywnym deszczem (opad: 6 mm/12 h). Wysoko w górach wiatr umiarkowany z kierunków południowych. W czasie burz wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h. Ciśnienie: 1011 hPa, ponownie zacznie wzrastać. Maksymalna temperatura na wysokości partii reglowych wyniesie 26 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. 18 st. C. Zachód słońca: 19.58. Termika: ciepło i mokro.

Niedziela, 16 sierpnia

Ostatni dzień weekendu najbardziej zachmurzony (do 90% nieba, jedynie 6 godzin nasłonecznienia). Po południu również możliwe burze (opady do 7 mm/12 h). Wysoko w górach wiatr słaby z kierunków zachodnich, podczas ewentualnej burzy porywisty. Ciśnienie: 1012 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wyniesie 21 st. C. W strefie wierzchołków gór 14 st. C. Zachód słońca: 19.57. Termika: chłodno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 14.08.2015 r. pamiętajmy żeby wychodząc w góry sprawdzać jak najbardziej aktualne dane. Uwaga, mocne słońce i burze to zagrożenia, które poważnie należy brać pod uwagę. Bądźcie ostrożni, udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

www.pkl.pl 

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować