Warunki w Tatrach 7-9 sierpnia

piątek, 07 sierpień 2015 07:50

Ostatnie dni dla mieszkańców naszego kraju oznaczają zmaganie się z bardzo wysokimi temperaturami. Pod Tatrami też jest gorąco, w samych górach – nieco chłodniej. Uwaga na burze!

Informacje dla osób udających się w góry

Mamy dziś piątek, siódmy dzień sierpnia. Czas płynie niepostrzeżenie i niedługo zamiast o lecie będziemy wspominać o jesieni. Póki co, trzymając się tematu, kilka słów o upałach i słońcu. Według informacji IMGW, w najbliższym czasie Polska znajdować się będzie na skraju wyżu z centrum nad zachodnią Rosją. Z południowego wschodu napływać będzie upalne, zwrotnikowe powietrze. Kolejne dni będą więc ciepłe i duszne, z ewentualnymi przelotnymi opadami deszczu. Słońce wstało dziś o godzinie 5.19, opuści niebo o 20.12 co daje nam 14 godz. i 52 min n wędrówki po tatrzańskich szlakach.

Obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki, po ostatnich opadach deszczu miejscami szlaki są mokre i błotniste. TPN informuje, że idąc ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów, napotkamy zerwany szlak. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione, prosimy o zachowanie ostrożności. W Dolinie Olczyskiej i Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Prosimy o uwagę i stosowanie się do poleceń pracowników Parku. Przypominamy, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska; Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

7 sierpnia, piątek

Dziś w Tatrach od rana bardzo słonecznie, z biegiem dnia na niebie pojawi się jednak więcej chmur (zachmurzenie małe, narastające do umiarkowanego; łączny czas nasłonecznienia: do 10 godz.). Wysoko w górach wiatr słaby, południowo-wschodni. Po południu mogą wystąpić intensywne burze, w czasie których wiatr może osiągać siłę 80 km/h a suma opadów osiągnąć nawet 40 mm/12 h. Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch) 1020 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wynosi25 st. C. W strefie wierzchołków gór 18 st. C. Zachód słońca: 20.11. Termika: ciepło i mokro.

8 sierpnia, sobota

Kolejny, ciepły dzień weekendu. Błękitne niebo i słońce zdominują dzień (zachmurzenie małe, do 20% nieba; Łączny czas nasłonecznienia do 12 godz.). Po południu lokalnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu (0.1 mm/12 h). Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany z kierunków południowych. Ciśnienie: 1021 hPa, nadal będzie się wahać. Najwyższa temperatura, jaką termometry odnotują na wysokości ok. 1000 m n.p.m. wynosi 27 st. C. Wysoko w górach 19 st. C. Zachód słońca: 20.09. Termika: ciepło i sucho.

9 sierpnia, niedziela

Ostatni dzień weekendu równie upalny jak poprzednie. Na niebie królować będzie słońce, choć z biegiem dnia pojawi się więcej chmur (zachmurzenie do 50% nieba; łączny czas nasłonecznienia: do 11 godz. Tego dnia nie spodziewamy się opadów atmosferycznych, ale należy pamiętać że górska aura lubi sprawiać niespodzianki. Wysoko w górach wiatr słaby, z kierunków zachodnich. Ciśnienie: 1020 hPa, zacznie spadać. Maksymalna temperatura w partiach reglowych wyniesie 28 st. C. Na około 2000 m n.p.m. również bardzo ciepło: 21 st. C. Zachód słońca: 20.07. Termika: ciepło i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z wczesnych godzin porannych dnia 07.08.2015 r. Uważajmy na mocno operujące słońce i intensywne burze – to dwa główne zagrożenia, które w najbliższych dniach dadzą o sobie znać w Tatrach. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować