Warunki w Tatrach 24-26 lipca

piątek, 24 lipiec 2015 11:14

W ostatni weekend lipca w Tatrach panować będą zmienne, w dużej mierze niekorzystne warunki do podróżowania po górach. Ze względu na zapowiadany deszcz i zagrożenie burzami, lepiej ograniczyć się do krótszych wycieczek na niższych wysokościach.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś 24 lipca, piątek. Dzień rozpoczął się o godzinie 4:59, a zakończy o 20:33. Po ostatnich opadach deszczu część szlaków w Tatrach może być mokra i zabłocona. Należy zwrócić na to uwagę. Dziś zachmurzenie duże, toteż w wyższych partiach Tatr brak jest odpowiedniej widoczności, co może powodować pobłądzenia. Przypominamy, że szlaki są czynne od świtu do zmierzchu. Także na Słowacji obowiązują podobne obostrzenia. Zapraszamy na prognozę szczegółową:

Piątek, 24 lipca

Aktualnie w Tatrach aura deszczowa. Największe opady przewidywane są między godziną 14 a 17. Potem sytuacja ma się uspokoić. Jest ciepło. Od 22 st. C w Zakopanem do 15 st. C na graniach. Wieje umiarkowany wiatr, około 10 km/h. Ciśnienie na Kasprowym Wierchu wynosi 1013 hPa. Uwaga! Po południu mogą pojawić się burze! Zachód słońca: 20:33.

Sobota, 25 lipca

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie nad Tatrami zacznie maleć, aby rano osiągnąć około 10%. W miarę czyste niebo utrzyma się do godziny 14. Nadejście chmur wiązać będzie się z wytwarzaniem się komórek burzowych, które dadzą o sobie znać około godziny 16. Cieplej niż w piątek. W Zakopanem 26 st. C, na Kasprowym Wierchu 18 st. C. Wiatr do 15 km/h. Ciśnienie wyniesie 1010 hPa. Słońce zajdzie o godzinie 20:31.

Niedziela, 26 lipca

W niedzielę pogoda nieco odmienna. Dzień przywita nas sporym zachmurzeniem i sporym spadkiem temperatury. Od 16 st. C na wysokości 1000 m, do 9 st. C w partiach szczytowych. W ciągu dnia zachmurzenie będzie się zmniejszać. Mimo ochłodzenia nadal przewiduje się niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia burz. Wiatr około 10 km/h, ciśnienie 1006 hPa. Zachód słońca przewidywany jest na 20:30.

Aura w ten weekend nie będzie nas rozpieszczać. Jeśli jednak wybierzemy krótką trasę i wbijemy się w okno pogodowe, możemy nacieszyć się obcowaniem z Tatrami, a w sobotę rano także widokami.

Krzysztof Barcik

Fot. www.vt.sk

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować