Warunki w Tatrach 17-19 lipca

piątek, 17 lipiec 2015 09:23

Lato w pełni, w Tatrach pięknie zieleni się krajobraz. W najbliższych dniach znów będzie ciepło. Uwaga! Synoptycy zapowiadają burze, nie lekceważmy tych prognoz.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś siedemnasty dzień lipca, piątek. Słońce wstało nad Tatrami o 4.52 i przez kolejne 15 godzin 47 minut będzie królować na niebie. Od rana pułap chmur utrzymuje się wysoko ponad wierzchołkami Tatr. W najbliższych dniach region znajdować się będzie w obszarze wyżu z centrum nad Rumunią. Z zachodu napływać będzie coraz cieplejsza polarno-morska masa powietrza. Według informacji TPN, obecnie w Tatrach panują bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki. Jedynie w dolnej części Doliny Olczyskiej i u wylotu Doliny Starorobociańskiej jest jeszcze błoto. Na szlaku ze Szpiglasowej Przełęczy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, poniżej łańcuchów zerwany jest szlak. Na odcinku ok. 10 metrów przejście jest utrudnione. W Dolinie Olczyskiej i Chochołowskiej trwa zrywka drewna. Należy stosować się do poleceń pracowników Parku. W ostatnim czasie ruch turystyczny jest bardzo duży. W miejscach ubezpieczonych łańcuchami tworzą się kolejki.

TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 17 lipca

Od rana w górach dużo słońca i przejrzyste niebo. W ciągu dnia zachmurzenie małe, narastające do umiarkowanego (do 60% nieba). Łączny czas nasłonecznienia: do 12 godzin. Po południu mogą wystąpić przelotne opady deszczu (0.1 mm/12 h). Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany (w porywach do 20 km/h), północno-zachodni. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1019 hPa, będzie powoli spadać. Jest parno i ciepło. Na poziomie tatrzańskich dolin spodziewamy się dziś maksymalnie 23 st. C. W strefie wierzchołków gór 16 st. C. Zachód słońca: 20.39. Termika: ciepło i mokro.

Sobota, 18 lipca

Kolejny dzień weekendu już mniej stabilny pogodowo. Chmury będą przeplatać się ze słońcem (początkowo zachmurzenie małe, do umiarkowanego: 70% nieba). Łączny czas nasłonecznienia: do 11 h. W ciągu dnia więcej opadów deszczu o charakterze przelotnym (do 0.5 mm/12 h). Uwaga: niektóre prognozy zapowiadają popołudniowe burze. Wysoko w górach wiatr słaby (ok. 20 km/h), wiejący z kierunków zachodnich. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 27 st. C. Na 2000 m n.p.m. 20 st. C. Zachód słońca: 20.38; termika: ciepło i mokro.

Niedziela, 19 lipca

Ostatni dzień weekendu pochmurny, duszny i burzowy. W ciągu dnia zachmurzenie duże, do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia: do 4 h. Uwaga na niski pułap chmur i ulewne deszcze (nawet 14 mm/12 h). Wysoko w górach wiatr zachodni, w czasie nawałnic w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie: 1015 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w strefie partii reglowej wynosi 23 st. C. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. 17 st. C. Zachód słońca: 20.37; termika: ciepło i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 17. 07. 2015 r. Nie lekceważmy niebezpieczeństwa burz, mądrze wybierając długość szlaku, na który się wybierzemy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować