Dramatyczny apel ofiary wypadku: „Uważajcie na siebie!”

niedziela, 12 lipiec 2015 11:16

18-letni Kamil Gaik uległ w piątek poważnemu wypadkowi na zejściu ze Świnicy. Gdy już doszedł nieco do siebie, wystosował apel do podróżujących po górach. Cytujemy go w całości:

Apel do turystów

„Uważajcie na zdrowie, swoje i waszych bliskich. Nie przeceniajcie swoich możliwości! Wybierajcie spokojne cele. Powoli, nie według waszych upodobań, a według umiejętności. Nie śpieszcie się, to nie wyścigi! Na trasach z taką możliwością (np. łańcuchy) stosujcie asekurację! Zabierajcie odpowiedni sprzęt! Życie jest tylko jedno i nietrudno je stracić. Jeśli boicie się, że możecie nie zdążyć zrobić trasy - wybierzcie krótszą. Jeśli jest zbyt trudna, idźcie łatwiejszą. Nie warto ryzykować! Trzymajcie się szlaku,a jeśli nie jesteście pewni, poczekajcie, przyjrzyjcie się, którędy się idzie! Jeśli wszystko odpowiednio zaplanujecie, nie powinno być problemów! Jeśli nie, nie idźcie albo znajdźcie dużo prostszą trasę!

Ja popełniłem wiele z tych błędów - niech moja osoba i mój wypadek będzie dla Was przestrogą. Wielu nie ma tyle szczęścia co ja i nie przeżywa. Ja schodząc ze Świnicy z zamiarem udania się na Orlą zbyt nie uważałem. Nie zauważyłem, którędy się idzie i wyszedłem poza szlak, a ostatnie co pamiętam to jak wracam do ostatniego punktu na szlaku, na którym się znajdowałem i wypowiadam słowa "obym tylko nie spadł". Nie wiem gdzie spadłem, następne, co pamiętam, to już jak się turlam, a następnie spadam w dół. Gdyby nie zdarzenia z przeszłości, dzięki którym domyślałem się, jak wyhamować turlanie, jak upaść by się nie połamać i paniczne próby zatrzymania – zabiłbym się. Nie mówię nie, chodźcie po górach - tylko z głową, z głową ludzie!

Z relacji kolegi, który wraz z parą (jeśli to czytacie, naprawdę dziękuję) udzielił mi pomocy, zajął się mną i wezwał helikopter ratowniczy: w dół zleciałem ok. 30-40m po skałach. Dzięki ich rozważnej pomocy, wciąż żyję i mogę do was pisać” – pisze Kamil Gaik.

Krzysztof Barcik, Kamil Gaik

Fot. Kamil Gaik

Oceń ten artykuł
4.55
18
Zaloguj się, by skomentować