Warunki w Tatrach 10-12 lipca

piątek, 10 lipiec 2015 09:55

Nadchodzący weekend to dobra okazja na wyjście w góry. Kolejny tydzień przyniesie załamanie pogody i sporo deszczu. Tymczasem przed nami jeszcze trzy słoneczne dni. Poprawka – dwa i pół.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dziesiąty dzień lipca. Wschód słońca nad Tatrami miał miejsce o godzinie 4.45. Od tego czasu minie jeszcze niemal szesnaście godzin do momentu, kiedy światło dzienne zastąpi noc. Według informacji IMGW, Polska w najbliższym czasie będzie znajdować się na skraju powoli wypełniającego się niżu, z ośrodkiem, który znad północnego Bałtyku przemieści się nad Estonię. Z północnego zachodu napływać będzie przetransformowane nad Morzem Północnym powietrze arktyczne, pod którego wpływem pozostaniemy przez co najmniej dwie doby. Co to oznacza? Koniec wysokich temperatur. Rześkie, chłodne powietrze.

Obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki. W części reglowej błoto występuje jedynie w mocno zacienionych miejscach. W wyższych partiach gór, w żlebach i na stokach o północnej wystawie nadal zalegają niewielkie płaty starego, twardego śniegu. W Dolinie Chochołowskiej trwa zrywka drewna, należy stosować się do poleceń pracowników Parku. Na odcinku Brzeziny - Hala Gąsienicowa trwa remont drogi. Mogą pojawić się utrudnienia w pokonywaniu szlaku. Prace remontowe trwają również na Kopie Kondrackiej. Przypominamy, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Dodatkowo, ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 10 lipca

Od rana jest niemal bezchmurnie. Pojedyncze obłoki kotłują się tylko gdzieś w okolicy Hali Gąsienicowej – to nie przeważy na dzisiejszej pogodzie (zachmurzenie: do 20% nieba; łączny czas nasłonecznienia: do 9 godz.). W ciągu dnia może wystąpić nieznaczny, przelotny opad deszczu. Będzie wietrznie. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1018 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w strefie partii reglowych wyniesie dziś 12 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. rześko, 6 st. C. Zachód słońca: 20.44; termika: zimno i sucho.

Sobota, 11 lipca

Kolejny dzień weekendu znacznie bardziej słoneczny (zachmurzenie do 20% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 13 godzin). Nie spodziewamy się opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany (ok. 30 km/h), chwilami dość silny i porywisty, północno-zachodni. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie spadać. Na wysokości tatrzańskich dolin spodziewamy się maksymalnie 13 st. C. W strefie wierzchołków gór sytuacja podobna do piątku: 6 st. C. Zachód słońca: 20.44; termika: chłodno i sucho.

Niedziela, 12 lipca

Ostatni dzień weekendowego wypoczynku jest najmniej korzystnym do ewentualnego wyjścia w góry. Co prawda pierwsza połowa dnia w prognozach wygląda przystępnie (do godz. 15.00 zachmurzenie małe, 7 godzin słońca) natomiast po południu może zaskoczyć nas deszcz, niewykluczone również burze. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie: 1015 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 21 st. C. Wysoko w górach 14 st. C. Zachód słońca: 20.43. Termika: chłodno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana w godzinach porannych dnia 10. 07. 2015. Wychodząc w góry pamiętajmy, że tatrzańska aura jest wyjątkowo kapryśna Zawsze należy być przygotowanym na nagłe załamanie pogody.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować