Warunki w Tatrach 3-5 lipca

piątek, 03 lipiec 2015 11:06

Uff jak gorąco! Na szczęście tylko w mieście i w dolinach. Im wyżej tym bardziej przyjemnie, chłodno. Przed nami piękny, słoneczny weekend. Raczej bez niespodzianek.

Informacje dla osób udających się w góry

Pierwszy weekend lipca rozpoczął się słonecznie. Długie rzędy ludzi pilnują podejścia pod kolejkę na Kasprowy. Spodziewając się słonecznych dni – tłumy ciągną w Tatry. Słońce wstało dziś ponad szczytami o godzinie 4.39. Nie opuści nieba aż do 20.48, czasu na wędrówkę jest więc dużo. Według informacji pogodowej IMGW, w najbliższych dniach rejon będzie pod wpływem wyżu z centrum nad Litwą w przetransformowanym powietrzu pochodzenia zwrotnikowo-morskiego. Oznacza to jedno: będzie ciepło.

Obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki. W części reglowej przeważnie jest sucho, jedynie w zacienionych miejscach dolin natkniemy się jeszcze na błoto. Jak informuje TPN, w wyższych partiach Tatr Wysokich, w żlebach i na północnych stokach wciąż zalegają niewielkie płaty starego śniegu, który jest twardy i niebezpieczny. Zaleca się rozsądne podejmowanie decyzji o wyjściu w wyższe partie gór i odpowiednie przygotowanie się do takiej wyprawy. W ostatnich dniach przez poślizgnięcie na płacie śniegu życie straciły dwie osoby. To znak, że nie jest bezpiecznie.

Przypominamy, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska, Dolina Lejowa i szlak z Doliny Kościeliskiej na Polanę Stoły.

Piątek, 3 lipca

W Tatrach od rana słonecznie, z zachmurzeniem małym. W ciągu dnia wiele się nie zmieni (zachmurzenie do 20% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 14 godzin). Synoptycy nie przewidują opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich (w porywach do 25 km/h). Ciśnienie (pomiar: Kasprowy Wierch) 1028 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 20 st. C. Na około 2000 m n.p.m. rześko, 13 st. C. Zachód słońca: 20.48; termika: chłodno i sucho.

Sobota, 4 lipca

Kolejny dzień weekendu nadal pogodny, z bezchmurnym niebem (zachmurzenie: 0%; łączny czas nasłonecznienia: do 13 godzin). Bez opadów atmosferycznych. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych (w porywach do 12 km/h). Ciśnienie: 1024 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 22 st. C. W strefie wierzchołków gór 15 st. C. Zachód słońca: 20.48; termika: chłodno i sucho.

Niedziela, 5 lipca

Ostatni dzień weekendu równie słoneczny jak poprzednie (zachmurzenie do 20% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 14 godzin). Tego dnia również nie spodziewamy się niespodzianek pogodowych – padać nie powinno. Wiatr z kierunków zachodnich nie będzie przekraczać w porywach 10 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, wciąż będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 24 st. C. Wysoko w górach 17 st. C. Zachód słońca: 20.47. Termika: chłodno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana we wczesnych godzinach porannych dnia 03.07.2015 r. Wybierając się w góry pamiętajmy, że tatrzańska aura jest wyjątkowo kapryśna – zawsze musimy być gotowi na załamanie pogody. Pamiętajmy, że wczesne lato w Tatrach nie jest bezpieczną porą. Zdradliwe płaty starego śniegu nadal stanowią przeszkodę, która kosztować może życie.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować